Dünyaca Ünlü Siber Güvenlik Uzmanından Öğrencilere Nasihatlar

keren elazari

Siber güvenlik endüstrisinin tanınmış simalarından olan Keren Elazari, İstanbul Bilgi Üniversitesi Marka Okulu’nun konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

 

Siber güvenlik uzmanı olan Keren Elazari, İstanbul Bilgi Üniversitesi Marka Okulu Yüksek Lisans Programı tarafından gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelme fırsatını yakaladı. Geçmişte birçok önemli siber güvenlik gruplarıyla ve bunun haricinde devlet organizasyonlarında da çalışan Keren Elazari, önemli şirketlerin kendi bünyelerine kattıkları hacker’lar ve inovasyon konularında daha yaratıcı olmak için ve istenen sonuçlara ulaşmak için neler yapmak gerektiği konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Daha Fazlası


1 85

Keren Elazari’nin yapmış olduğu açıklamaya göre devlet kurumlarının eskisi kadar hacklenmediğini, ancak bunun yerine büyük şirketlerin var olan ciddi veri bankalarının hackerları ciddi biçimde cezbettiğini ifade ederek bu şirketlerin güvenlik açısından gerekli önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

 

Elazari, hacker denilince akla yalnızca karanlık işler yapan korsanlar gelmemesi gerektiğini vurgulayarak, artık hackerların kendilerini yeniçağın en önemli parçası olarak gördüklerini belirtti. Kendilerine yeni amaçlar edinerek eskiden olduğu gibi sadece şifre kırmakla uğraşmadıklarını söyleyen Elazari, ‘Şeker hastası olan insanlar için doğru miktarda insülin verilmesini sağlayan makina geliştiren hackerların olduğunu ve bunların birçoğunu günümüzdeki en başarılı girişimcilerin bünyelerine kattığını’ söyledi.

Keren Elazari, son olarak bilgi çağında birçok firmanın bilginin peşinden gittiğini anımsatarak ‘Firmaların sunmuş olduğu bir uygulamadan herhangi bir ücret ödemeden yararlanıyorsanız bilin ki siz o firmaya veri sağlayarak uygulamanın gerçekleştirmek istediği amaca yardım ediyorsunuz’ diyerek sözlerini bitirdikten sonra öğrencileri bilinçli olma konusunda uyardı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri