Türkiye, 12 Ülke Tarafından Siber Saldırı Altına Alındı!

Türkiye, 12 Ülke Tarafından Siber Saldırı Altına Alındı!
Türkiye, 12 Ülke Tarafından Siber Saldırı Altına Alındı!

Ülkemizde yalnızca devlet kurumlarının kullanmış olduğu ‘gov’ uzantılı e-posta hesaplarına tam 12 farklı ülkeden siber saldırı başlatıldı. Yapılan siber saldırı sonucunda kamu kurumlarının göndermiş olduğu elektronik postalara, alıcı olanın posta hesaplarında spam klasöründe birikiyor.

Türkiye’de devlet dairelerine özel olarak tahsis edilen ‘gov’ uzantılı internet sitelerine ve elektronik posta hesaplarına yönelik olarak dünya çapında 12 farklı ülkeden siber saldırı başlatılmış durumda. Gerçekleşen saldırıların görünüş olarak Güney Kore üzerinden gerçekleştiği söylense de, bu durumun yalnızca değiştirilen IP numaralarından kaynaklanan bir durum olduğu belirtildi.
Avrupa ve Asya kıtalarındaki çeşitli noktalardan gerçekleşen bu saldırılardan sonra konuyla ilgili olarak şirketler güvenlik tedbirlerini artırmak zorunda kaldı.

Daha Fazlası


1 266

Konuyla ilgili olarak yaklaşık 3 gün boyunca devam eden saldırının, bir günlük aranın ardından yeniden başladığı belirtilirken, gerçekleşen saldırı sonucunda ‘gov’ uzantılı kamu kurum ve kuruluşlarından gönderilen elektronik postaların, alıcı mail kutularında gereksiz mailler olarak adlandırılan ‘spam’ klasöründe biriktiği bildirildi.
Siber Saldırı Canlı Olarak Takip Ediliyor

Amerika merkezli bir güvenlik firması olan Norse, map.ipviking.com  adresinden yayınlamış olduğu dünyanın siber saldırı haritasını canlı olarak takipçilerine sunuyor. Her saniyesi gözlemlenebilen bu saldırılarda, hangi sitenin ne kadar çok  siber saldırıya uğradığını gördükçe hayret verici durumlar ortaya çıkıyor. Bununla beraber bu haritada ülkelerin siber güvenlik durumlarıyla da ilgili gerekli bilgiyi edinebiliyorsunuz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri