Google Panda Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Google Panda Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Google Panda Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Google, üstün bir çalışma motoru olarak çok akıllıca bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Google formülleri, sadece kurumun mühendisleri tarafından bilinir ve kesinlikle gizli tutulur. Herkesin bildiği gibi, Google en güçlü arama motorudur ve kusursuz çalışma sağlar. Algoritman hesaplamaları sonucu ortaya koyduğu arama sonuçları her zaman en iyisini vermeye odaklı olarak hizmet verir.

Bu nedenle basit bir kurulum değildir. İnternet siteleri, her zaman kullanıcı kişinin çok uzun süre açık tutmasını sağlayacak bir sistemde düşünülür ve kurulur. Ancak Google bunun tam zıttı bir çalışma sistemi yürütür.  Kullanıcı olan kişileri en kısa zamanda istediği alana ulaştırmayı hedefler ve bunu da çoğu zaman başarır. Bu kadar hassas çalışan bir sistemin her detayı düşünülmüştür. Sitelerin çoğu, Google olanağının gelmesi ile daha çok ziyaretçi kazanmıştır.

Birçok kullanıcı Google üzerinden sitelere erişim sağlar. Tabi ki Google arama motorunda en üst sıralarda yer almak her site sahibinin işine gelecek bir durumdur. Bunun için de birçok yol denenmektedir. Gerekirse bu iş için para harcanıyor ve hile yolu ile halledilmeye çalışılıyor. Elbette bu hilelerin engellenmesi için de Google çalışmalarını sürdürüyor ve algoritmalar her zaman yenileniyor. Yapılan son Google güncellemesinin adı Panda olarak geçmektedir. Panda uygulaması, kaliteli ve doğru içerik ile kullanıcıyı buluşturma amacı ile çalışır.  Yazı ve görselin birbiri ile uyumlu olduğu kaynakları ön plana çıkarır. Gereksiz aramaları ve siteleri temizler.

Kullanıcının da ayırt edebilmesini sağlar. Yazı içeriğinin kalitesi, yazım hatalarına yer verilmemesi, yazının tamamen özgün olarak hazırlanması ve konunun be olduğuna göre Google ayırt edebilme özelliğine sahiptir. Elbette yazıları tek tek okuma gibi bir yöntem düşünülemez. Reklam eylemini çok fazla yerine getirmek de gereksiz ve zararlıdır. Google için bu tür siteler de kalitesiz içerik kategorisinde sayılır. Reklamların azaltılması gerekir. Bu durumlardan en çok alışveriş siteleri etkilenir.

Bir alışveriş sitesinin dikkat çekici olması çok önemlidir. Satılan bir ürün başka bir sitede de yer alabileceği için, aramalarda asla üst sırada yer almaz. Üst sırada yer alabilmesi için çok özgün bir şekilde hazırlanmış olması gereklidir. Google kaliteye ve farklılığa önem vererek çalıştığı için site sahiplerinin de bu kritere göre içerik hazırlaması adeta zorunlu hale gelmiştir.

Panda uygulaması, On Page SEO uygulamasını dikkate alarak çalışır ve spam unsurlarını göz önünde bulundurur.  Anahtar kelime yoğunluğuna çok dikkat eder ve spam ürünleri için yaptırımlar da uygular. Haber sitelerinin çoğu, Panda uygulaması sonrasında da farklı cezalar almıştır.

GOOGLE PANDA NE İŞE YARAR

Google Panda sayesinde, gereksiz aramaların ve sonuçların önüne geçilmiş olur. Panda uygulaması birçok site sahibini korkutan bir sistemdir. Hile oluşumunu engeller. Var olan kitlelere uygun içerikler sunan ve kesinlikle yanlış ve eksik bilgileri temizler.

Daha Fazlası


1 20

Google Panda Uyumlu Site Nasıl Olur

Öncelikle kesinlikle özgün ve içi dolu yazı ve görseller ayarlanmalıdır. Ne konu içeriyorsa konunun uzmanı tarafından hazırlanmış olmalıdır. Web sitesi herkesin kolay bir şekilde kullanacağı ve hemen çözeceği tarzda düşünülerek tasarlanmalıdır. Karmaşık kategori ve alt başlıklar yer almamalıdır. Sitenin kendi arama motoru gerekirse Google’a bağlanmalıdır. Anahtar kelime seçimi ise her zaman net ve açıklayıcı olmalıdır. Kullanıcının ararken yazacağı kelimeler çok iyi analiz edilmelidir. Tanıtım yazısı adı altında reklam paylaşımı yapmayın. Direk kullanıcı kaybetmenize yol açacaktır. Reklam da spam içerikleri olarak geçer.

Güncellemeler sonunda gerçekleştirilen temizleme işlemleri, site kullanıcılarına sürpriz olmamalıdır. Herkes buna hazırlıklı olarak kendi düzenlemelerini de yapmalıdır. İnternet sitelerine özel olarak sosyal medya hesapları oluşturulması da faydalı olur. Facebook, GooglePlus, Twitter gibi birçok siteler ile kendi sitelerinin de içeriklerine yer vermiş olacaklar ve en etkili reklamdan birini kullanmış sayılırlar. Asıl internet sitesindeki sosyal medya hesaplarına link çıkış olanağı sağlanırsa site daha kullanışlı hale gelir.

Anahtar kelime kullanımı da bu şekilde yine desteklenmiş olur. Pratik ve basit, yeni açılan PageRank ve Site Authority  gibi daha kolay ve değeri de aşağıda sayılan ama marka haline gelmiş, tercih edilir olmuş, uzun yıllar boyunca hizmet sunan ve sitelerinden de tanıtım yazıları satın almak web sitesi kalitesini çok yüksek seviyelere taşımak için iyi bir yol olacaktır. Buna başka bir örnek vermek gerekirse; sözcükler üzerinden yarış halinde olduğunuz diğer internet sitelerinde gerçekleştirilen link oluşturma çalışmaları internet sitesinin anahtar kelime durumunda kalitesini ve güncelliğini de yine üst seviyelere taşımış olacaktır.

Kopya içerik fark eden bir kullanıcı, siteyi asla bir daha tercih etmez. Kaliteyi düşürecek hamlelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Daha sert yaptırımlar, daha düzgün siteler oluşturmayı tetikler. Ayrıca Google dışında da ziyaret edilebilme özelliğinin sağlanması gerekir. Sitenin tek trafiğini Google oluşturmamalıdır. O zaman Google olmasa, site de olmaz düşüncesi doğar. İnternet sitesi direk yazılım sonucu da kullanılan bir uygulama haline gelmek için çaba göstermelidir. Yazı ve görseller sadece dengelemekle kalmamalı, her zaman doğal şekilde hazırlanmalıdır. Kopya yazı kadar, kopya görsel de algılanabilir ve fark edilebilir.

Google Panda hassasiyeti, diğer sürümlerinden daha ileri seviyede yer alır. 200-300 kelime ile anlatılabilecek bir yazı 1000 kelime ile anlatılırsa Google bunu doğru ve uygun bulmaz. Ayrıca Google Panda uygulaması, makalelerin yazarlarını ve başka bir yerde izinli veya izinsiz olarak yer alması gibi durumları da ortaya çıkarabildiği için bu konu da atlanmamalıdır. Fazla kelime, yazıyı kaliteli hale getirir gibi bir düşünce yaygındır ancak doğru sayılmamalıdır. Yazının içeriği nereye kadar yeterli ise orada kesilmeli ve destek görsel ile sağlanmalıdır. Google ancak bu tür içerikleri kaliteli kategorisi altında sayar.

Hangi Siteler Temizlenme Riski Altında Bulunur

Para kazanma amacı birinci sırada olan hile içeren internet siteleri, backlink artışının yaşanması nedeni ile içerik artışında aksaklıklar ve yanlışlıklar gözlenen siteler, görseli az ancak yazısı çok olan internet siteleri büyük derecede risk grubu içerisinde yer alırlar. Kopya içerik bulunduran blog yazarları da aynı tür riskleri içerirler ve dikkat etmeleri gerekir. Basit bir blog yazısı bile anında kaldırılabilir ve geçersiz sayılabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO uygulamaları, arama seçeneklerinde en üst seviyelerde olmayı hedefler ancak bunu doğal yöntemler ile yapıldığı zaman adına SEO uygulamaları denebilir. Google, hile ile olanları SEO olarak saymaz. Site hakkında bilgilendirme yapılırken, bu reklam ile karıştırılmamalıdır. Site içerikleri anlatılabilir ve açıklanabilir. Ziyaretçi sayısını arttırmanın gayet doğal yollarından biri olarak görülür. Çeşitlilik ve doğallık çerçevesinde hazırlanmalıdır. Eğer sadece arama motorunda çıkmak amacı ile yazı hazırlarsanız ve bu amaç ile anahtar kelime kullanırsanız Google bunu anında fark eder. Link ve anahtar kelime seçenekleri art arda ve olması gerektiğinden de fazla yoğunlukta kullanılırsa, yazı kendini ele vermiş olur. Yazının giriş gelişme ve sonuç kısımları çok iyi dengelenmelidir. Bu dengeyi kullanılan kelimeler ve konu içeriği belirler.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri