Bulut Hizmeti Neden Tercih Edilmiyor?

Bulut Hizmeti Neden Tercih Edilmiyor
Bulut Hizmeti Neden Tercih Edilmiyor

Kaspersky Lab ve B2B International’ın yürütmüş oldukları sanal verileri depolama konusundaki  anketle ilgili olarak birbirinden ilginç bilgiler ortaya çıktı.İşte bu anket ve bilgilerler ilgili bazı detaylar:

Ankete katılan kullanıcıların yaklaşık %95’i özel yazışmalar, parolalar, fotoğraflar gibi kendine ait olan belgelerini cihazlarında saklıyorken, bu kullanıcıların %30 civarındaki kısmı ise yedeklemeye alıyormuş. Verilerin kaybolmasına ya da zarar görmesine karşılık herhangi bir önlem almayan kullanıcıların oranı ise %24 civarlarında. İlerleyen zamanlarda da herhangi bir tedbir almayacağını peşinen söyleyenlerin oranı ise %8.

Yedek depolamaya giden kullanıcıların %79’luk kısmı flash bellek ya da sabit disk gibi fizksel depolama araçlarını kullandıkları belirlenirken, geriye kalan %21’lik kesimin %13’ü değişik yollardan yararlanırken, %8’lik kesim bulut servisinden yararlanıyormuş.

Daha Fazlası


1 182

Büyük çoğunluğun tercih ettiği fiziksel depolama yöntemlerindeki en büyük sıkıntı ise taşınabilir cihazın kaybedilmesi. Bunla ilgili olarak yapmış olduğu yedeklemeyi kaybedenlerin oranı ise %16 civarlarında gözüküyor.

Yedekleme İçin Hem Flash Kullanın, Hem de Bulut

Kaspersky Lab Tüketici Pazarlama Grubu Müdürü olan Peter Aleshkin anketle ilgili olarak görüşlerini şu şekilde dile getirdi:  ‘Yedeklemeyle ilgili olarak sistematik bir yöntem uygulayarak verilerinizi ya da belgelerinizi koruma altına alabilirsiniz. Önemli bilgilerinizin güvenliğini koruma altına almanın en iyi yolu bu bilgileri hem fiziksel ortamda hem de bulut depo ortamında şifrelenmiş klasörlere kaydetmektir. Böyle bir yöntem izlendiğinde gerçekleşmesi muhtemel internet kesintisi ya da flash belleğin bulunduğu binanın zarar görmesi gibi durumlarda bile belgelerinizin güvende olmasını sağlayacaktır.’ diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Anketle ilgili çıkan sonuçlara baktığımızda bulut sisteminin, daha kolay kullanılabilirliği olmasına rağmen  halen fiziksel depolama araçlarından çok geride olduğu dikkat çekiyor. Kim bilir böyle bir tablonun ortaya çıkmasına kısa zaman önce iCloud hesaplarının patlatılması neden olmuştur.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri