Türkiye’nin İlk AndroidOne Telefonu General Mobile 4G Satışa Çıktı

general mobile

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, yaklaşık bir sene önce halen gelişmekte olan bazı ülkelerde günümüz akıllı telefonlarının kullanımını bu ülkelerde yaygınlaştırmak için AndroidOne adında bir program başlatmıştı. Başlatılan bu program o dönemlerde ülkemizden bahsetmiyordu fakat bu hafta düzenlenen bir etkinlikle bu program General Mobile aracılığıyla Türkiye’ye de giriş yapmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sundar Pichai’nin açıklamış olduğu program, Hindistan başta olmak üzere gelişmekte olan, akıllı telefon kullanım yaygınlığının az olduğu piyasaları hedef almıştı. Bunun neticesinde 105 dolardan başlayan fiyatlarla Eylül ayında AndroidOne tabanlı akıllı telefonlar piyasadaki yerini almaya başlamıştı.

Google Türkiye’nin gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında Türkiye’de AndroidOne kapsamında ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyan General Mobile 4G tanıtıma sunuldu. 699 TL etiketiyle piyasadaki yerini alan General Mobile 4G, her ne kadar fiyatıyla kullanıcıları çok memnun etmese de özellik bakımından çokta düşük bir telefon olmadığını söylemek gerekiyor.

Daha Fazlası


1 220

4G destekli olan bu telefon, 13 MP arka kameraya, 5 MP ön kameraya, 5 inç HD IPS Gorilla Glass 4 ekrana, 64 Bit Qualcom işlemciye ve 2 GB RAM’e sahip.Şu an en yeni Android sürümü olan Lollipop (Android 5.1.1) ile beraber gelen General Mobile 4G, 135 gr ağırlığındaki 2500 mAh gücündeki bir pilden enerjisini alıyor. Micro SD kart desteğini de kullanıcılarına sunuyor.

general mobile android

IDC’nin yayınladığı son rapora göre Türkiye’de yılda yaklaşık 12 milyon cep telefonu satışı gerçekleşirken bunların yüzde 90’dan fazlasını akıllı telefonların oluşturduğu biliniyor.

General Mobile önderliğinde yerli akıllı telefonların, mevcut pazarın yüzde 30’una ulaşmış olması 600-800 TL aralığındaki gelişmiş özellikli Android telefonlar bulmayı kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz hafta en yeni akıllı telefon modeli olan T60’ı tanıtan Turkcell, bu telefonu 799 TL fiyatla kullanıcılara sunmuştu.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri