Teknoloji İlerliyor, Akıllı Duvarlar Geliyor!

teknolojik duvarlar

Daha Fazlası


1 182

Teknoloji aldı başını gidiyor derken gelen son haberler yok artık dedirtecek türden. Yeni teknoloji ile beraber bundan sonra evimizin duvarları da akıllanmış olacak.

Nefes alıp verişimizin kontrolünü ve kalp ritmimizin takibini sağlamak için artık giyilebilir teknolojik cihazlar geçmişte kaldı. Teknolojinin gelmiş olduğu son nokta sayesinde, artık evinizin duvarları da sizi takip edebilecek. Vital-Radio adı verilen bu teknoloji, MIT araştırmacıları tarafından geliştiriliyor.

‘Smart Homes That Monitor Breathing and Heart Rate’ (Nefes Alışınızı ve Kalp Ritminizi İzleyen Akıllı Evler) adlı makalede, konu üzerinde çalışmalarını yürüten bilim adamları kurulacak olan sistemi ayrıntılı bir şekilde anlatmaktalar. Düşük enerjiyle kablosuz sinyaller gönderilip, geri dönen yansımalardan insanlar belirleniyor ve yaşamsal değerleri gözlemlenebiliyor.

Görünüşe bakılacak olursa bu teknoloji, nefes alımını ve kalp ritmini yüzde 99 gibi inanılmaz bir başarı oranı ile 8 metrelik bir uzaklıktan doğru bir şekilde ölçüm sağlayabiliyor. Daha da önemli olan, birden fazla kişi yürüyor veya oturuyor olsa bile aynı anda takip edilebiliyor.

Vital-Radio adı verilen bu teknoloji, ilk bakışta biraz garip gözüküyor olabilir ancak, özellikle, devamlı olarak bir giyilebilir ile dolaşmak istemeyecek olan bebekler için ve yaşlı insanların izlenmesinde büyük bir değişiklik yaratabilme potansiyeline sahip. Ayrıca her sabah kalktığınızda giyilebilirinizi  takma zorunluluğundan bu teknoloji sayesinde kurtulmuş oluyorsunuz.

Ne var ki, sistemin eve kurumundan önce biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Fakat bu teknoloji, devamlı sağlığımızı takip edecek ve koltuğumuzda otururken teşhis imkanını sunacak bir sistem olup geleceğe yönelik kocaman bir adım olacağa benziyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri