Japon Oyun Devi Nintendo’dan Android Telefonlara Yeşil Işık!

nintendo

Japonya’nın en önemli oyun firmalarından biri olan Nintendo, geçen senelerden beri tartışma konusu olan kararından vazgeçip bundan sonra oyunlarını ilk defa ‘Nintendo’ olmayan donanımlar için de resmi olarak satışa sunma kararı aldı.

Daha Fazlası


1 58

Wall Street Journal’ın yayınlamış olduğu habere göre, Nintendo önümüzdeki iki yıllık zaman içinde piyasaya toplamda 5 adet oyun sunacak. Şirketten edinilen bilgilere göre, AppStore ve Google Play’de yerini alması beklenen ilk oyunun hazırlanma süresinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Diğer 4 oyunun ise 2017 yılının Mart ayı itibariyle piyasadaki yerini alacağı tahmin ediliyor.

Nintendo’nun el konsollarındaki tecrübesi ile akıllı telefonlardaki oyun dinamikleri birbirine çok fazla benzemiyor olsa da yine de ortak noktaları fazlasıyla mevcut. Durumun böyle olması Nintendo’ya avantaj sağlamakla kalmayıp, bununla birlikte, Nintendo’yla büyümüş olan birçok kullanıcının günümüzde sahip oldukları akıllı telefonlar, Japon firması için hedeflenmesi gereken bir alan. Günümüzde oyun adları pek anılmıyor olsa da Super Mario, Mario Kart, Pokemon ve bunlar gibi daha birçok başarılı Nintendo oyunu, AppStore ve Google Play aracılığıyla bu firmaya ciddi anlamda bir gelir kapısı açabilir.

Bilindiği üzere Nintendo’nun el konsolları, akıllı telefonların teknik olarak yeteneklerinin gelişmiş olmasından dolayı az da olsa sekteye uğramıştı. Japon firmasının uzun zamandan beri konuşulan, sektöre girme hamlesi artık inadından vazgeçtiği anlamına geliyor olabilir. Zamanla hangi klasiklerin ilk mobil oyun olacağını ve ne kadar fiyata satılacaklarını bekleyip göreceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri