Dünya Klavye Şampiyonu Türkiye Oldu

klavye şampiyonu

Birleşmiş Milletlere bağlı olarak Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO) aracılığıyla gerçekleştirilen 2015 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası’nda ülkemiz adına yarışan temsilcilerimiz, 3 birincilik, 6 ikincilik ve 3 üçüncülük elde ederek Dünya İnternet Klavye Şampiyonluğu’nu kazandı.

INTERSTENO’nun Türkiye Temsilciliği’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, dünyada birçok ülkeden yarışmacıların katılımıyla gerçekleştirilen şampiyona sonuçlandı.

Bütün kategoriler genel olarak ele alındığında ülkemizi temsil eden yarışmacılar toplamda kazanmış oldukları 12 madalya ile açık ara şampiyon oldu. Türkiye’nin ardından sırasıyla İtalya 4, Polonya ve Amerika 2, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya ve Japonya birer madalya ile turnuvayı tamamladılar.

Daha Fazlası


1 85

Kayseri’nin Yahyalı Seydili İlkokulu öğrencilerinden Ahmet Yasin AKMEŞE,  yarıştığı 0-12 yaş kategorisi anadil yarışında ve 0-12 yaş kategorisi çok dilli yarışında birinci olmayı başardı. Yine Adalet Bakanlığı İstanbul Şişli Şampiyon Kursları üyelerinden olan Celal AŞKIN 21-99 yaş kategorisinin çok dilli yarışında birinci olmayı başardı.

Yarışmacılar, ana dil ve çok dilli olarak iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılmış olan 8 yarıştan en iyi olan 3 yarışmacıya verilen toplam 24 madalyanın yarısını (12) toplayan yarışmacılarımız, takım halinde de Dünya Şampiyonu olmayı başardı.

Toplamda 1724 yarışmacının katıldığı organizasyonda temsilcilerimiz 3 birincilik, 6 ikincilik, 3 üçüncülük çıkarmayı başardı.

Şimdiye dek F klavye, 10 parmak ve bakmadan yazma kategorilerinde Türk yarışmacılar, toplamda 78 dünya şampiyonluğu kazanmış durumda. Temsilcilerimizi, geçen yıl düzenlenen şampiyonada da 5 birincilik, 4 ikincilik ve 2 üçüncülükle toplamda 11 madalyayla takım halinde şampiyonluğa ulaşmıştı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri