Siber Saldırı Daha Da Büyüyor

2015 yılının ilk üç aylık periyodu içinde şimdiye kadarki en gelişmiş ve kalıcı siber casusluk problemiyle yüz yüze kalındı. Equation, Stuxnet ve Flame tehditleriyle bağlantılı olan bu siber tehdidin malum ilk örnekleri 2002 yılına kadar uzanabilmektedir. Aynı devre içinde Kaspersky Lab, direkt bankalar içinden çalınan 1 milyar Amerika Doları ile bu zamana kadar ki en karşı siber kabahat eylemi içinde yer edinen Carbanak, ilk Arap siber casusluk grupları içinde yer edinen Desert Falcons‘un keşfi ile beraber Fransızca konuşulan siber casusluk kampanyalarından bir tanesi haline gelen Animal Farm tarafınca meydana gelen siber saldırılar hakkındaki da detaylı bir rapor verildi.

Siber Saldırı Daha Da Büyüyor

2015’in birinci çeyreğinde Kaspersky Lab uzmanları, siber saldırı araçlarının karmaşıklığı açısından günümüze kadarki her şeyden üstün bir tehdit olduğu keşfetti. Equation grubunun üstün özelliklerinin yanı sıra durağan(durgun) şoför belleklerine virüs bulaştırma becerisi, kurbanlarına direk olarak virüs bulaştırmak için bir ”kısıtlama” tekniği kullanması ve zararı dokunan yazılımları kolayca öykünmek etme becerisine haiz.

Daha Fazlası


1 182

Sıra ATM Makinelerine Geldi

On ay ilkin Kaspersky Lab, fazlaca büyük bir Avrupa bankasını hedef alan Luuuk siber hücum dolandırıcılık kampanyasını çözümleme etti. Sadece bir haftalık süreçte siber suçlular, bankanın hesaplarından yarım milyon Euro’dan fazla para sızdırıldı. Daha sonrasında Ekim 2014’te Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi, dünyanın her bölgesinden ATM’leri hedefleyen Tyupkin zararı dokunan yazılım saldırılarını çözümleme etti. ATM’lere virüs bulaştıran bir zararı dokunan yazılım, saldırganların doğrudan olarak manipülasyon yöntemiyle nakit çekme makinelerini süratli bir halde boşaltmalarına ve kredi kartı kullanmadan milyonlarca dolar çalmalarına sebep oldu.

Şayet Bu Yazımızı Okuduysanız Kesinlikle Bu Başlıkta İlginizi Çekicektir:Siber Saldırı Nedir ve Siber Saldırının amacı

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri