IBM ve Facebook Perakendeciler İçin Birleşiyor

IBM ve Facebook Perakendeciler İçin BirleşiyorIBM Commerce, müşterilerinin Facebook üzerinde yer alan reklamlarını daha da kişiselleştirip, hedefleme konusunda çok daha ileri bir aşamaya geçirmeye başlıyor. IBM ve Facebook arasında yapılan anlaşma gereği IBM’in veri bilimcilerinin tüketiciler hakkında edinmiş olduğu konuları (örneğin ürün satın alma konusunda yer alan alışkanlıkları, lokasyon durumlarını, ürün tercihleri, markalar hakkındaki düşünceleri gibi), Facebook’un kullanıcı veri tabanında yer alan bilgiler ile eşleştirilebilmesini yapabiliyor.

Facebook üzerinden hedefleme Custom Audience aracını kullanarak ve reklamcılara Facebook üzerinden harici verilerine giriş yaparak, bunlara göre de sosyal ağda hedefleme yapabilmelerine yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Custom Audience aracını kullanan bir perakende işinde uğraşan kişi kendi tüketici segmentini Facebook’a taşıyabilmektedir. Sosyal ağ bundan sonra gönderilen bilgileri taramakta ve kriptografların ”hash” dedikleri, tekrar yaratılamayan bir adrese şifreleme işlemi gerçekleştiriyor. Facebook aynı şeyi kullanıcı verileri için de uygulayabiliyor.

Daha Fazlası


1 127

Sosyal Ağda Reklam Formatları Artık Daha Güncel

Facebook daha sonra perakendecinin kodladığı hash tag kodunu kullanıcı hesaplarının hash kodları ile karşılaştırma yapıyor. Perakendeci, birbiri ile eşleşen bir grubu, sosyal ağın içerisinde herhangi bir reklam formatına gönderiliyor. Örneğin bir spor malzemeleri perakendecisi uzun mesafe koşucusu kodunu Facebook’a yükleyip, daha sonra İstanbul’da yaşayan kişilere özel bir indirim karşılığında ulaştırıyor. Facebook’un reklam hedeflemesi ile IBM Commerce’ün analiz araçlarının en iyi şekilde birleşimi, özellikle perakendecilere müşterilere daha kişiselleştirilmiş ve çok daha iyi teklifler sunabilme avantajını elde edebilecek.

Bu Yazımızda Dikkatinizi ÇekebilirFacebook çocuk etiketleme özelliği getiriyor

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri