Norveç FM Radyo Yayına Veda Ediyor

Norveç FM Radyo Yayına Veda EdiyorNorveç, 2017 yılından itibaren FM radyo kullanımına son verileceğini açıkladı. İnternet erişiminin hemen hemen herkese ulaştığı ülkelerden biri olan Norveç’te, FM radyo yayınları eskisi kadar dinlenmiyor ve radyoculuk genellikle internet üzerinden yapılıyor. Radio.no adresinde yer alan açıklamaya göre Norveç Kültür Bakanlığı geçtiğimiz hafta FM radyo yayınına veda etmeyi kararlaştırdı. Radyo yayıncılığı tamamen bitmeyecek olmakla birlikte ülkenin Digital Audio Broadcasting (DAB) sistemine geçeceği biliniyor. Bu radyo yayınlarının artık dijital mecrada yapılacağı anlamına geliyor. Norveç böylece “FM radyoyu terk eden” ilk ülke niteliği kazanacak.

Norveç hükümeti FM radyodan dijital radyo sistemine geçiş kararını ilk olarak 2011’de açıklamıştı. O dönemde de tam geçiş için 2017 yılı işaret edildi. Norveç Kültür Bakanlığı bugünlerde dijital yayıncılığa geçiş için bütün şartların sağlandığını düşünmekte. Bu bakımdan FM radyo yayınlarına veda etmek için kesin bir tarih belirlemeleri zor olmadı. FM radyoculuğa veda edilecek olması radyo yayıncılığının biteceği anlamına gelmiyor. Aksine radyo dinleyicileri için oldukça yüksek kalitede yayın yapılabilecek. Kültür bakanı Thorhild Widwey, Dijital radyo yayıncılığı standardına geçilmesiyle birlikte radyo dinleyicilerinin daha farklı içeriklere yüksek ses ve bağlantı kalitesiyle ulaşacağını belirtiyor.

Daha Fazlası


1 127

Bununla birlikte dijital radyoculukla radyo yayıncılığının daha kolay bir iş hâline geleceği ve bu alanda yayın yapmak isteyenlerin eskisi gibi zorlanmayacakları da tahmin ediliyor.

Norveç’te bugün de bir dijital radyo yayıncılığı sistemi mevcut ve bu sistemde 22 ulusal radyo bulunuyor. Bu sistemin şimdilik 20 kanalı daha barındırma kapasitesi mevcut. Önümüzdeki yıllarda bu ağın genişletileceğini ve daha çok radyo kanalı barındırmak için elverişli olacağını tahmin etmek zor değil. Norveç’te bugün FM bandı sadece 5 kanalla hizmet veriyor.

Bununla birlikte FM radyonun etraftaki diğer frekansları da çekmesi radyo dinlemeyi zor hâle getiriyor. Norveç’te ilk dijital radyoculuk sistemi 1995 yılında hizmete sunuldu ve 2007 yılında bunun daha gelişmiş bir versiyonu olan DAB+ kullanılmaya başlandı. Bugün ülkede DAB ve DAB+ olmak üzere iki dijital radyo ağı var ve Norveç Kültür Bakanlığı bu ikisi arasındaki tercihin yayıncılara bırakılacağını açıklıyor. Bununla birlikte pek çok yayıncının DAB+’ı tercih edeceği düşünülmekte. Avrupa ve Güneydoğu Asya’da birçok ülke dijital radyo yayıncılığına geçmeyi planlasa da bu konuda ilk somut adımı atan Norveç oldu ve 11 Ocak 2017’de FM ile tamamen vedalaşacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri