Microsoft’un ürettiği Lumia 830

Microsoft’un ürettiği Lumia 830
Microsoft’un ürettiği Lumia 830

Geçtiğimiz günlerde birçok firma “amiral gemisi” niteliğindeki cihazlarını tanıttı. Bu cihazların firmaların en yüksek kalite standartlarında üretilen ve bununla orantılı olarak pahalı cihazlar olduğunu söylemek gerekir. Akıllı telefon piyasasında yerini arttırmak için çabalayan Microsoft’un ürettiği Lumia 830’un bu bakımdan istisna olduğunu söyleyebiliriz. 2014 yılında üretilen bu telefon geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. 1299 TL gibi bir fiyata bulunabilecek Nokia Lumia 830 gerek dış tasarım gerekse donanımsal özellikler bakımından oldukça cazip görünüyor.

Nokia Lumia 930’daki renkli sert plastik arka panel ve alüminyum kenarlar Lumia 830’da da mevcut. Ancak 830’un daha şık bir görünüme sahip olduğunu belirtmek gerekir. 930’un arka paneli kenarlardan sararmış gibi bir görüntüye sahipti ve bu oldukça eleştiri alıyordu. Bu telefonda donanımsal özellikler kadar dış tasarıma da önem verilmiş ve şık bir cihaz yaratılmış. Görünüm olarak da önceki modelden daha zarif olduğunu ve daha kolay bir kullanıma sahip olduğunu belirtmek gerekir. Yumuşak bir şekilde çevrelenmiş 5 inçlik ekranı şık bir görünüm sağlamakta.

Telefonun ağırlık bakımından rakiplerine göre daha uygun olduğunu belirtmek gerek. 8.5 mm kalınlığında olan bu cihaz 150 gram ağırlığında. Bu bakımdan taşıma ve kullanma kolaylığı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha Fazlası


1 158

Lumia 830 Özellikleri

Windows 8.1 işletim sistemine sahip. Lumia 830’un batarya bakımından da avantajlı bir ürün olması göze çarpıyor. Cihazda 2200 mAh kapasitesinde bir batarya mevcut. Bu bataryayla 14 saat boyunca Wi-fi ile internete girmek ve tek şarjla 10 saat video oynatmak mümkün. Ancak telefonun oyunlardan çok webde gezinmeyi tercih eden kullanıcılara göre tasarlandığını belirtmek gerekir. Ekran çözünürlüğünün beklentinin altında olduğunu da söylemek mümkün. 720p çözünürlük makul bir kullanım sunsa da, rakiplerini düşününce dezavantaj yaratmakta. Ancak telefonun uygun fiyatlı olmasının sebebi de bu olabilir.

Bununla birlikte telefonun depolama alanı açısından oldukça avantajlı olduğunu söylemek gerekir. Cihazda 16 GB dâhili depolama alanı mevcut ve buna ek olarak 15 GB OneDrive bulut alanı hediye ediliyor. Depolama kapasitesini MicroSD kart desteğiyle 128 GB’A kadar yükseltmek de mümkün. Cihazın arka kısmında bulunan 10 megapiksellik kamera, biraz düşük ölçülere sahipmiş gibi gelse de Carl Zeiss lensleriyle kaliteli ve canlı görünümler yakalamak mümkün.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri