Microsoft ile Cyanogenmod Anlaştı

Microsoft ile Cyanogenmod Anlaştı
Microsoft ile Cyanogenmod Anlaştı

Cyanogenmod’un son zamanlarda android kullanıcıları arasında oldukça popüler olduğu söylenebilir. Android kullanıcılarının çoğu bu cihazların yazılımlarıyla ve arayüzleriyle ilgili şikâyetlere sahip. Cyanogenmod, Google Play de dâhil bütün programları kullanıcının izniyle yükleyen, telefonun disk alanını arttırarak arka plan uygulamalarını azalttığı için daha uzun süre kullanılmasını sağlayan bir yazılım. Microsoft’un Cyanogenmod’a olan desteği bilinmekte. Özellikle akıllı telefon piyasasında Google işlemcili telefonların hâkimiyeti söz konusu. Ancak Microsoft ile Cyanogenmod arasındaki anlaşmayla bu durumun değişeceği de söylenmekte.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Cyanogenmod projesine 70 milyon dolarlık bir destek verdiği açıklanmıştı. Cyanogenmod projesinin yaratımcıları bu projenin amacını akıllı telefonları Google’dan kurtarmak olarak açıklıyor. Birçok kesim bunun Google’a açıkça ilan edilmiş bir savaş olduğunu belirtmekte. Microsoft’un akıllı telefon piyasasında Google’ın ciddi bir rakibi olduğunu düşününce, Cyanogenmod’u destekliyor olmaları sürpriz değil. Google kaynak kodlarını paylaşmak konusunda da fazlasıyla eleştiriliyor.

Daha Fazlası


1 127

Akıllı telefonlarda yer alan Gmail, YouTube gibi uygulamaların kaynak kodlarını paylaşmayan Google, geliştiricilerin özgür çalışma alanlarını giderek daraltıyor. Microsoft’un Cyanogenmod’a yatırım yaparak akıllı telefon piyasasında daha etkin rol alacağını tahmin etmek mümkün. Cyanogenmod şimdiden android kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılanmaktayken, bu yazılımla üretilen telefonların Android işlemcili telefonlardan daha çok rağbet göreceği söylenebilir. Cyanogenmod, işletim sistemlerinin 50 milyon kullanıcı tarafından kullanıldığı biliniyor. Bu kitleye hitap etmenin Microsoft için büyük bir başarı olacağını tahmin etmek zor değil.

Microsoft tarafından üretilen Windows Phone bugün Android ile rekabet edebilecek kullanıcı sayısına sahip değil. Bununla birlikte Cyanogenmod da aslında Android’in alternatifi olarak aynı sistemle üretilmiş bir yazılım. Bu durum Google için yakın gelecekte büyük bir tehdit oluşturmasa da Microsoft uygulamaları tercih eden bir kitlenin ortaya çıkması Google cephesinde ciddi zararlara yol açabilir. Microsoft uygulamaları tercih edebilecek olan kitlenin büyük bir zarar açma olasılığı mevcut.

Cyanogenmod’un Google’a ciddi bir savaş açmış olduğunu söyleyebiliriz. Yazılımı hazırlayan ekip Android’i Google’dan geri alma amacı içinde olduğunu belirtiyor. Ancak Cyanogenmod ile Microsoft arasındaki işbirliğinin Google’a fayda sağlayacağını söylemek gerekir. Çünkü android temelli işletim sistemleri Google Play mağazasına mecbur kalacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri