HTC One M9 Özellikleri ve İncelemesi

HTC One M9 Özellikleri ve İncelemesiGeçtiğimiz günlerde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde birçok firma amiral gemilerini görücüye çıkardı. Bu kongrede kamuoyuna sunulan telefon modellerinin önümüzdeki günlerde akıllı telefon alanında ciddi bir rekabet olacağını gösteriyor. HTC bu kongrede piyasaya süreceği yeni telefonu One M9’u gösterime sundu. Bu telefon başta HTC kullanıcıları olmak üzere akıllı telefon kullanıcılarının beğenisini kazanacak cinsten.

Telefon ilk başta aynı serideki eski modelleri andırsa da incelendiğinde daha farklı bir tasarıma sahip olduğunu görmek mümkün. Özellikle M8’deki çift kameranın yerini tek kameralı lensin almış olması ciddi bir farkın oluşmasına sebep oluyor. Bu durumun özellikle son zamanlardaki selfie modasını düşününce bir dezavantaj yarattığı düşünülebilir. Bununla birlikte telefonun arka kapağındaki alüminyum kasa daha sağlam bir ürün olduğu izlenimini vermekte. HTC One M9’da Android 5.0 Lollipop yazılımı mevcut. İşletim sistemi olarak da Google’ın yeni işletim sistemi olan Sense 7,0 kullanılıyor. One M9’daki temel yeniliklerden biri de BlinkFeed’in ana ekranda sol tarafa taşımak oldu.

Daha Fazlası


1 26

Bununla birlikte uygulama menüsünde de yatay kaydırma imkânı mevcut. Ancak hızlı ayar ve bildirim menüsünde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Yeni arayüzün temel işlevlerinden biri kişiselleştirmenin daha ön planda olması. Temalar ile kullanıcının kendi görselliklerini seçmesi mevcut. Bu kişiselleştirme sadece genel görünümde değil, simge şekillerini ve yazı türlerini de kapsıyor. Bununla birlikte HTC One M9 kullanıcıya kendi temasını yaratma imkânı da sağlamakta. Çektiğiniz veya yüklediğiniz bir fotoğraftaki renklere göre kendi kişisel temanızı yaratabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte HTC Home adında bir uygulama mevcut. Bu uygulama Android Lollipop’un sistem parçalarından biri olmakla birlikte konum tanıma özelliğini kullanıyor ve kilit açarken kullanıcıya şifre sorulmamasını sağlıyor. Özellikle kişisel kullanım ve güvenlik açısından oldukça avantajlı olan bu uygulamayla kullanıcının telefona kendisi dışındaki erişimleri tamamen kısıtlaması mümkün.
One serisi daha önce de ses kalitesiyle tercih edilen bir seriydi ancak bu modelde ciddi gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle telefonun ön tarafındaki BoomSound stereo hoparlörler bu yıl Dolby Audio teknolojisiyle destekleniyor. One serisiyle birçok kullanıcının beğenisini kazanan HTC’nin bu modelle de akıllı telefon alanında rekabet gücünü arttıracağını söylemek mümkün.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri