Bilgisayar Teknolojisi 100 Yıl Sonra Nasıl Olacak

Geleceğin Bilgisayarları
Geleceğin Bilgisayarları
Daha Fazlası


1 182

 Geleceğin Bilgisayarları Nasıl Olacak

Bilgisayar teknolojisi, gün geçtikçe son sürat gelişiyor. Bilgisayarların piyasaya çıkmış olduğu günden beri işlemcileri hızla terfi etti. Peki bundan sonrasında gelecekte bilgisayarlar nasıl olacak ?

HowStuffWorks adlı web sitesinde yer edinen habere bakılırsa, Gordon Moore’un 1965 senesinde icra ettiği Moore Kanunu’nu düşünelim. Intel’in kurucusu Moore, mühendislerin silikon çip üstüne yerleştirdiği transistör sayısının her sene 2 katına çıkağını anlatım etmişti.

Şöyle bir düşünelim mikroişlemci üreticileri Moore Yasası’na uysunlar ve her iki senede de bir bilgisayarlarınızın işlemci enerjisini iki kat artırsınlar. Bu günümüzden 100 sene sonrasında bile bilgisayarların mevcut modellerden 1,125,899,906,842,624 kat daha kuvvetli olduğu anlamına geliyor. Hayal etmesi bile kolay olsa gerek mi?

Ama, kimi çip endüstrisi uzmanları Moore Kanunu’nu sürdürmenin olanaksızlığına işaret ederek, sonun yakın bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Moore Kanunu’nun tutması, çiplerin küçülmesi ve transistör sayısının artması bilgisayarların ve cep telefonlarının küçülmesi anlamına geliyor.

Daha çok transistor ile daha büyük işlemci çipler yaparak bu engeli aşabiliriz. Ama, transistörler sıcaklık üretiyor ve sıcak bir işlemci bilgisayarın kapanmasına neden olur. Süratli işlemci bilgisayarların aşırı ısınmasını önlemek için etken bir soğutma sistemine ihtiyacınız olacak. Daha büyük işlemci çip, bilgisayar tam hızda çalıştığında daha çok ısınacağı anlamına geliyor.

Öteki bir taktik ise oldukça çekirdekli yapıya çevirmek. Oldukça çekirdekli işlemci, işlemci gücünün parçalarını her çekirdeğe vermekte. Daha ufak bileşenlere bölünebilen veri işleme hesaplamasında iyi olan sistemin, parçalanamayan büyük bilişim problemlerinde iyi değil.

Geleceğin bilgisayarları, belkide geleneksel makinelerden tümüyle değişik modeller üstüne odaklanabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri