Videolu sözlük Scorp Facebook’un izinden gidiyor

Video paylaşım platformu olan Scorp, yayına girdikten sonrasında bir tek 1 hafta içerisinde 20 bini aşkın kullanıcıya ulaşarak iddialı bir proje bulunduğunu kanıtladı. bizim ülkemizde gün geçtikçe daha da popülerleşen lügat konsepti ile 15 saniyelik video çekimini birleştiren Scorp videolu lügat olarak da tanınabilir. Koç Üniversitesi 2. derslik talebesi Sercan Fer ve 4. Derslik talebesi İzzet Zakuto tarafınca hayate geçirilen Scorp, tatbik mağazalarından ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

Daha Fazlası


1 127

Videolu sözlük Scorp ve Facebook

 

scorpvideositesi

 

Scorp’un şimdiden İstanbul, Ankara, İzmir, Giresun, Antalya benzer biçimde kentler başta olmak suretiyle toplam 27 üniversitede temsilcileri bulunuyor. Ek olarak Amerika’deki Carneige Mellon Üniversitesi’nde de temsilcileri bulunan Scorp’un ekibinde 300’e yakın üniversite talebesi çalışmakta. Bu da Scorp’un teknoloji devlerine benzer bir strateji izlediğini ortaya koyuyor.

Bizim ülkemizde yeni web sitesi ve uygulamaların karşılaşmış olduğu en büyük mesele ‘cool’ olamamak. Bu problem aslen Türkiye’ye has değil. ‘Cool’ olmayı bir marketing stratejisi olarak bugüne dek sanal alemde en iyi kullanan Facebook oldu. Facebook’un ilk iyi mi yayıldığını anımsamak gerekiyor. Sosyal medya devi ilk olarak bir tek Amerika ve Kanada üniversitelerinde okuyan öğrencilere açıktı. Facebook kendisine bu kadar minik bir hedef kitle belirlemesi yardımıyla üye olması ‘cool’ bir site haline dönüştü ve üye olamasa da 2006 başlarında Türk gençliği Facebook’un ne işe yaradığını oldukça iyi biliyordu. Facebook’un geçmişi üniversitelilerin sanal dünyada bir nevi trend belirleyici bulunduğunun en güzel örneklerinden bir tanesiydi.

Bambaşka bir kategoride yer alsa bile Apple’ın da Amerika’de üniversite öğrencilerine sağlamış olduğu büyük indirimlerle aslolan sıçramasını gerçekleştirdiğini unutmamak gerekiyor.

Scorp, bir tek üniversitelere değil her insana aleni bir platform. Yalnızca üniversiterlere daha işin başlangıcında verdiği önemle kim bilir küresel bir iştahı ve gösterimi bulunduğunu ortaya koyuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri