Birleşik Krallık’ta Uzay Üssü Kuruluyor

Hemen hemen herkesin ilgisini çeken uzay konulu filmlerin en şaşalı kısımlarından biri de o süper teknolojili uzay üsleri olarak görülür. Bir de konu uzay olunca ilk -hatta tek- akla gelen NASA. (Milli Havacılık ve Feza Dairesi)

Birleşik Krallık’ta Uzay Üssü Kuruluyor
Birleşik Krallık’ta Uzay Üssü Kuruluyor

Bunun dışında ise yakın hatta geçmiş aylar içerisinde haberleri yapılan 67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızıüzerine iniş ile dikkat çeken ESA, şu demek oluyor ki Avrupa Feza Ajansı olarak bilinen iki oluşum dışında pek de bir faaliyetyokmuş şeklinde görünmekte.

Ama ortaya çıkan projeler ile Birleşik Krallık tarafından da Avrupa’nın ilk uzay üssü inşa edileceği ortaya çıktı.

Daha Fazlası


1 182

Birleşik Krallık’ta Uzay Üssü nezaman bitecek

2018 yılında tamamlanması planlanan ve 85.5 milyon dolar gibi baya pahalı bir rakama ulaşan üssün inşa edilmesi için biri olan yerler ise ya İskoçya’daki Campbeltown, Glasgow, Prestwick ve Stornoway şehirlerin’den biri veya İngiltere’deki Newquay olarak belirlenmiş.

Birleşik Krallık Feza Ajansı Direktörü David Parker tarafından yapılan açıklamada bu üssün feza araştırmaları ve kalkış merkezi olmasının yanı sıra feza turizmi seyahatlerinin de yapılabileceği bir merkez olacağını söyledi. Bunun yanı sıra süper hızlı ulaşım alanı olarak da kullanılabileceğini belirten bakan, ayrıcadünyaca ünlü SpaceX ve Virgin Galactic gibi feza maceraları konusundaki öncül şirketler ile deortaklaşa iş yapmak istediklerini dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri