Teknoloji dünyası San Francisco’yu resmen ele geçirmiş durumda

Daha Fazlası


1 127

Teknoloji şirketleri ve mensupları San Francisco kentinin yazıhane semtlerini tamamen eline geçirmiş durumda.

Teknoloji dünyası San Francisco’yu resmen ele geçirmiş durumda
Teknoloji dünyası San Francisco’yu resmen ele geçirmiş durumda

Stamen Design ve broker Kalin Kelly yardımıyla meydana gelen emek verme ile San Francisco’nun SOMA bölgesindeki “yakalanmış” yerler belli oldu. SOMA’nın teknoloji şirketleri tarafınca kaplandığını belirten Kelly, büro bölgelerinin yüzde 60’tan fazlasınıbu sektörün elinde tuttuğunu yineliyor. Bundan 5 sene ilkin teknoloji endüstrisinin Palo Alto civarını konut tuttuğu, ilk adımın ise 15 sene kadar ilkin atılmış olduğu hatırlatılıyor.

Bay Area’da geçindiren yayılma, Silikon Vadisi ve San Francisco’daki yazıhane alanlarının tükenmesiyle daha da hızlanmış. Bölgedeki oturma amaçlı veya büro şeklinde mekanlar tükenmeye başlamış. Ayrıca Google da bir taraftan alternatif merkez lokasyonları arıyor.

Sektörün en büyük başarısı bundan 10 sene kadar ilkin Facebook, Google ve LinkedIn benzer biçimde adların şehire adım atmaları ile başlamış sadece 2006’da Twitter’ın buraya gelmesi ile yayılma ciddi anlamda artışa geçmişti.

Ayrıca Kalin Kelly, yatırım şirketleri ve teknoloji markaları emlak alanında kent kurallarına daha etken olmalı, böylece aşırıya kaçan fiyatlar üstünde daha çok denetim sahibi olunabilmeli.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri