4g Türkiyeye nezaman gelecek

Turkcell’in bu sene 7. kere düzenlemiş olduğu ve 2 gün serecek olan Teknoloji Zirvesi başlamış durumda. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv zirvenin açılışında bir konferans yaparak zeki cihazların yeni dünyada başrolde bulunduğunu özetleyen, zeki telefon sayısının dünyada gittikçe arttığını beyan etti. Ciliv, 4g’nin 2015’in başlangıcında Türkiye’ye geleceğini de belirtti.

Süreyya Ciliv, Türkiye’deki durumun da hayattaki gelişmeye fazlaca paralel olduğuna vurgulayarak, Parlak zeka telefon satışları 2011 yılından itibaren patlama yapmış biçimde. Tablet satışları da keza bilgisayarı eline geçirmiş vaziyette. Şunu da belirtmek isterim, turkcell’in piyasaya sürdüğü, Turkcell T50‘de üçüncü çeyrekte ve Ekim ayında bizim ülkemizde en oldukça satılan model olmuştur. Müsait performansı ve fiyatıyla hakikaten büyük bir başarı kazanmıştır. Bunun nedeni de içerisinde yazılımı, performansı diye düşünüyoruz” dedi.

Ciliv, “Doğrusu artık her yer yazıhane. Mobilin müşterilere çok büyük bir faydası var, her yerden bilgiye ulaşabiliyorsunuz, her yerden işini yapıyorsun, parklar senin ofisin. Bir yararı, tatilde de ofisin olabilmektedir” diyerek, bu duruma fena bakılmaması icap ettiğini, evvelde tatili yarıda keserek dönülmesi gerektiği sadece şimdi kumsalda yahut deniz kenarında işin yapılabildiğini açıkladı.

EN ÖNEMLİ UNSURUN HER YERDEN ERİŞİM

Ciliv, konuşmasında giyilebilir teknolojilerin gelişiminden ve geleceğinden de bahsederek, “Hemen hemen tüm hardware firmasının parlak zeka saati var. Bu giyilebilir teknolojilerin daha küçülecek olması ve bunlar hemen hemen bedenimize yapışır hale geleceklerdir, ve her gün giydiğimiz sensörler halinde geleceklerdir” dedi.

Süreyya Ciliv, yeni dünyayı şekillendiren en mühim unsurun her yerden erişim bulunduğunu n altını çizerek, “Her yerden erişim. Tüm Türkiye network altında 3G ile. Bugün bizim vatanımızda ki 3G şebekesi dünyanın en kuvvetli 3G şebekelerinin başlangıcında geliyor. Ericsson’un meydana getirdiği testlerde Turkcell şebeke hızı hep birinci. Bizlerden daha süratli bir 3G şebekesi olan bir operatör yok” diye konuştu.

Daha Fazlası


1 182

4g ARTAN TRAFİĞİ KARŞILAMASI İÇİN GELMEK ZORUNDA

4g Türkiyeye nezaman gelecek
4g Türkiyeye nezaman gelecek

Turkcell’in kuruluşunun 20. sene dönümü dolayısıyla dün Ankara’da meydana gelen etkinliği anımsatan Ciliv, “Dün Sayın Bakanım da yemin etti, 2015’in başlangıcında Türkiye’ye 4G gelecek. 4G artan trafiği karşılaması için gelmek zorunda” diye konuştu.

Biliyorsunuz ki rakiplerimiz 3G’ye gerek yok diyordu, Turkcell tek başına 3G gelsin diye çırpındı yıllarca. 3G geldi 5 yıl oldu. bizim ülkemizde bilgi trafiği 200 kat arttı. Bu burada kalacak mı? Doğal olarak ki durmayacak. Her yıl minimum yüzde 100 artıyor” diye konuştu.

5G çalışmalarının yapıldığını anlatım eden Ciliv, çalışmaların içerisinde yer aldıklarını kaydetti.

Kaliteli fiber altyapının önemine de değinen Ciliv, bu anlamda Turkcell Superonline ile icra ettikleri yatırımları ve bu yatırımlara devam edeceklerini bildirerek, “Daha da hızlandıracağız. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde de laf verdik, daha oldukça yatırım yapacağız, esasen yapıyorduk daha da yapacağız” ifadesini kullandı.

TURKCELL TEKNOLOJİ ZİRVESİ

112 oturumda 200’ü aşkın düşünce önderini 12 binin üstünde davetliyle bir araya getirecek. 2010 yılından bu yana kapsamı ve katılımcı kitlesi daha da esneyen doruk Haliç Kurultay Merkezi’nde 12-13 Kasım tarihlerinde yapılacak. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in hitabı ile açılacak etkinliğe yaşayan en akıllı insan biri olan fütürist Michio Kaku konuşmacı olarak katılacak.

Turkcell Teknoloji Zirvesi kapsamında, dünya genelinde büyük alaka bulan “maker hareketi” ilk kere bizim ülkemizde bir “Maker Faire” gerçekleştirecek. Maker İstanbul Fuarı etkinliğinde; bütün dünyanın ilgiyle izlediği Maker’ların “kendin yap” metodu ve ileri teknolojilerle ürettikleri coşku verici icatları sergilenecek. Ek olarak dünyanın en mühim yaratıcılık yarışmalarından kabul edilen Cannes Lions’da armağan alan emekler da bu sene ilk defa bizim ülkemizde, Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri