Samsung Galaxy S6’nın tanıtımını yaptı

Bütün dünyada milyonlarca ferdin beklediği Samsung’un yeni modelleri tanıtıldı. Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ilk kere görücüye çıktı.

Galaxy S6 ozelliklerijpg
Galaxy S6 ozelliklerijpg

Galaxy S6, Mobil Dünya Kongresi 2015’ten kapsamında Barcelona’da gerçekleşen UnPacked etkinliğinde tanıtıldı. Büyük bir katılımla gerçekleşen faaliyet Samsung CEO’su JK Shin’in açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasına müşterilerden gelen geri bildirimlerle ürünlerini şekillendirdiklerini belirterek başlamış olan Shin açılış videosu ile konuşmasını sürdürdü. Kısa videonun arkasından Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile karşısına çıkan JK Shin, yeni amiral gemisinin dikkat cazibeli özelliklerini sıralamaya başladı.

Samsung Galaxy S6’da Exynos 7420 çipsetli 4 çekirdek gücüne sahip 1.3 GHz Cortex-A53 ve 4 çekirdeğine sahip 1.9 GHz Cortex-A57 işlemci olacak. Yeni Exynos 7420’nin meydana getirilen Benchmark testlerinde Snapdragon 810’dan birazcık daha süratli olduğu belirtmekte yarar var.

Monitör bölümünde ise Samsung yeniden 5 inç büyüklüğünde 2K çözünürlüğünde Super AMOLED ekrana Galaxy S6’da yer verecek. 587 PPI kıymetli bu monitör eşi olmayan bir imaj kalitesine haiz olacak.

Galaxy S6’nın en oldukça dört gözle beklenen özelliği ise kamerası. Samsung’un yeni amiral gemisinde 20 Megapiksel çözünürlükte bir kameraya yer verilecek. Bu kameranın daha kaliteli fotoğraflar çekebilmek için diyafram açıklığının düşük olması planlanıyor. Cihazın ön kamerasının ise 5 Megapiksel olacağı tahmin ediliyor.

Daha Fazlası


1 158

Metal kasa ile gelecek

Tasavvur hikayesinde ise Samsung bu sene oldukca iddialı. Galaxy S6’nın tanıtımından ilkin piyasaya sürülen videolar cihazın tamamen metal bir kasaya haiz olacağını bize göstermişti. Bizlere nazaran de Galaxy S6 tamamen metal kasaya haiz olacak sadece tasarımsal açıdan fazla yenilik sunmayıp Galaxy S5’e benzeyecek.

Tasarım

Yeni cihazda ilk dikkat çeken tasarımın tamamen elden geçirilmiş olaması. Tamamen yenilenen tasarımda en dikkat cazibeli unsur ise araç-gereç tarzı. Yeni cihazın malzemesinin standart metal tasarıma gore %50 daha kuvvetli olduğu belirtiliyor. Samsung’un bu mevzuda iddialı bulunduğunu sunum esnasında kasanın bükülmeyeceğini belirterek Apple’a gönderme yaptığını hatırlatalım.

Performans

Cihazın donanım tarafında ise 14mm işlemci ve DDR4 bellekler ilk dikkati çekenler içinde. 14mm teknolojisi yüzde 20’lik bir performans artışı sağlarken DDR4 belleklerin cihazın performasına katkısı önceki nesline oranla yüzde 80’lere ulaşmış durumda. Exynos 7420 çipi ile gelen aygıt enerjisini 2.1 GHz saat hızında 4 tane 64 bit Cortex-A57 vede 1.5 GHz saat hızına sahip 4 tane Cortex-A53 işlemciden almakta. Grafik çözümünde 3GB LPDDR4 Mali-760 çözümüne yer verilen aygıt enerji tüketiminde de başarıya ulaşmış. Enerji tasarrufulu yeni Exynos 7420 çipi, Snadragon 810’a gore yüzde 20 daha azca güç harcıyor.

Galaxy S6’nın performansı, Samsung’un son olarak Phableti Galaxy Note 4’ün de üzerinde. Yeni cihazlar, Galaxy Note 4’e bakılırsa yüzde 30 daha çok performans, yüzde 35 daha düşük güç tüketimi sunuyor.

Monitör

Cihazın ekranında ise ilk dikkat ettiğimiz ve dikkati çeken 4. nesil Gorilla Glass’a yer verilmiş olması. 5.1 inç Super AMOLED QUAD HD monitör ile gelen Galaxy S6, öncülü Galaxy S5’e bakılırsa yüzde 77 oranında daha çok px yer ediniyor. Galaxy S6 ekranının sunmuş olduğu px yoğunluğu 577ppi olarak açıklanmış durumda.

Kamera

Yeni Galaxy S6‘ların kamera tarafında birçok iyileştirmeye imza atılmış. Cihazın arka kamerasınday’sa 16 megapiksellik ISOCELL sensörler kullanılıyor. Optik görüntü stabilizasyon özelliğine haiz arka kameraya tek LED flaş birlikte rol alıyor. F1.9 diyafram açıklığına haiz mercek ile gelen kamera düşük fer koşulları altında kaliteli fotoğraflar çekmeye imkan tanıyor. Yeni arka kamera live HDR çekim özelliğine de haiz. Aygıt 4K video çekim özelliğine de haiz. Cihazın 5 megapiksel çözünürlüğündeki ön kamerası da 1080p HD video kaydına imkan tanıyor.

Pil Ömrü

Galaxy S6’nın dikkat cazibeli bir özelliği de şarj süresi hikayesinde getirmiş olduğu geliştirmeler. Yeni aygıt bir tek 10 dakika şarj ile 4 saat kullanım olanağı sunmaktadır. Cihazda kablosuz şarj özelliği de bulunmakta. Galaxy S6’nin pil ömrü ise 12 saate kadar Wi-Fi irtibat, 13 saate kadar video, 49 saate kadar müzik dinleme benzer şeklinde açıklanmış durumunda. Galaxy S6’da 2550 mAh değerinde bir pil yer alırken Galaxy S6 Edge’deki pilin kıymeti 2600 mAh olarak açıklanmış durumda.

Yazılım

Yeni cihazın yazılım tarafında ise Android 5.0 sürümü ile tekrar tasarlanmış Toucwiz dikkat çekiyor. Arayüzde Material tasavvur çizgileri ve sadelik ön plana çıkıyor. Toucwiz arayüzü Galaxy S6 Edge’in kenarlarının efektif kullanması için de optimize edilmiş durumda.

Yeni Galaxy S6’larla beraber kullanıma sunulan dikkat cazibeli servislerden biri de Samsung Hisse. Apple Hisse’den değişik olmayan mobil ödeme sistemi kredi kartı nakliyat zorunluluğundan kurtarmayı amaçlıyor ve parmak izi okuyucusu ile ödeme şeklini benimsiyor. Güvenliğin üst düzeyler’de tutulacağı söylenen Samsung Hisse’in bu yaz Amerika ve Kore’de kullanıma sunulacağı belirtiliyor.

Depolama Alanı

Samsung Galaxy S6 ile beraber değiştirilebilir pil ve artırılabilir depolama kapasitesi da son buluyor. Yeni cihazların 32, 64 ve 128 GB’lık depolama alanları ile gelmektedir. Yeni cihazın 10 Nisan tarihinde satışa sunulacağı duyuruldu.

FİYATI NE KADAR OLACAK?

Galaxy S6’nın başlangıç modelinin ise satış fiyatı  650 dolar olacağı da verilen bilgiler içinde.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri