WordPress Teması Nasıl Yapılır?

WordPress Temaları

Öncelikle herkes wordpress teması yapabilir mi bunu değerlendirmek lazım çünkü hiç bilgisi olmayan biri doğal olarak bir bilgisi olmadığı için bir tema yapımına yönelemez. Dolayısıyla azda olsa işten anlayan biri bu soruyu illa ki soracaktır. Örneğin siz html ve css biliyorsunuz aynı zamanda güzel bi html sayfasından oluşan bi tema yaptınız bu durumda bu temayı WordPress ortamına aktarmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken WordPress’in temel kodlarını öğrenmekle başlamanızdır. Sizlere aşağıda WordPress tema yapabileceğiniz temel kodları veriyorum;

Her şeyden önce bir tema bu sayfalardan oluşmaktadır;

index.php

Bu sayfamıza header ve footer ortamında ki kodları çektirip aynı zamanda ana sayfamızda nelerin olmasını istiyorsak bunları koyacağız. İndex sayfamızda get_header(); ve get_footer(); kodlarını başa ve sona ekleyerek hem üst kısmı, hemde alt kısmı çekmiş olacağız.

header.php

Header bir temanın en başıdır. Yani her şeyin başlangıcıdır. Dolayısıyla temel kodlarımız burada olacaktır. Zaten html bilgisi olan arkadaşlar sadece ufak değişimler yaparak temalarını wp ortamında çalıştırabilirler. Ör: themes klasörüne temanızın adında bi klasör açıp içine bu sayfaları açtınız header.php’e de html temanızın üst kısmında olanları attınız. Sadece başına <?php bloginfo(‘template_url’); ?> eklemeniz halinde sizi tema klasörünüze götürecektir. Yani siteismi.com/wp-content/themes/tema/ bunun yanına stil dosyanız neredeyse siz ekleyerek çağırabilirsiniz. Yine title kısmıda <?php if(wp_title(”, false)) { wp_title(”); }else{bloginfo(‘name’);} ?> bu kodla gelecektir. Aynı zamanda eklenti vb. her şeyin de gerekli dosyalarının çağırılabilmesi için </head> etiketinden hemen öncesine <?php wp_head(); ?> eklemeniz gerekmektedir.

footer.php

Footer sitenizin en alt kısmıdır burayı kendi kafanıza göre düzenleyebilirsiniz tek önemli nokta </body>’den sonra <?php wp_footer(); ?> kodunu eklemenizdir.

single.php

Single adından da anlaşılacağı gibi yazılarımızın içinin bulunduğu bölümdür. Burada ise durum şu şekildedir;

Bir yazı <?php if(have_posts()) : ?>
<?php while(have_posts()) : the_post(); ?>

kodları ile başlar ve

<?php endwhile; ?>
<?php endif; ?> kodları ile bitmektedir.

Arasına ise şu kodlar gelmektedir;

<?php the_title(); ?> : başlık

<?php the_content(); ?> : yazı

<?php the_time(‘j F Y’); ?> : yayınlanma zamanı

Daha Fazlası


1 59

<?php the_category( ‘ ‘ ); ?> : kategori

<?php comments_number(‘0’, ‘1’, ‘%’ );?> : yorum sayısı

<?php the_post_thumbnail(”); ?> : yazının resmi

archive.php

Arşiv ise yazı arşivinin bulunduğu bölümdür yine single da bulunan kodları bu alanda kullanabilirsiniz.

search.php

Yine aynı şekilde burada da kullanabilirsiniz.

category.phpYine aynı şekilde burada da kullanabilirsiniz.

sidebar.php

Sidebar ise yan menü olarak tabir ettiğimiz eğer sitemizde var ise çeşitli ufak materyallerin bulunduğu bölümdür şu kodlar ile çalışmaktadır;

functions.php’e ekleyin;

<?php

function mts_widgets_init() {
register_sidebar(array(
‘name’=>’Sidebar’,
‘description’ => __( ‘Yan Bar ayarları…’, ‘seo’ ),
‘before_widget’ => ‘<li id=”%1$s” class=”widget widget-sidebar %2$s”>’,
‘after_widget’ => ‘</li>’,
‘before_title’ => ‘<h2>’,
‘after_title’ => ‘</h2>’,
));
}
add_action( ‘widgets_init’, ‘mts_widgets_init’ );

?>

sidebar.php’e ekleyin;

<ul>
<?php echo get_option(‘sidebar’); ?>
<?php if ( !function_exists(‘dynamic_sidebar’) || !dynamic_sidebar(‘Sidebar’) ) ?>
</ul>

Temel olarak mantık ve kodlarımız bu şekilde eğer bunları öğrenmeye üşeniyor iseniz ama html ve css bilginiz ile bir tema yaptıysanız işinden anlayan birine temanızı wordpress ortamına aktarması için bi ücret ödeyerek isteğinize ulaşabilirsiniz. Buna rağmen hiç bilginiz yok ve yukarıdakilerde bir şey anlamadıysanız. Size uygun temaları bulmanız gerekmektedir. Kafanızdaki en iyi wordpress temasını bulmanız çok da zor değil aslında.

En güzel ve sorunsuz temalara nasıl ulaşırım?

En güzel wordpress temalarına ulaşabilmeniz için themeforest.net gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Özellikle theme forest bu konuda çok geniş bir portföye sahiptir. Aradığınız temanın burada olması muhtemeldir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri