Whatsapp’tan dev bir adım geldi

Whatsapp’ın yeni kararı, sms kullanımı iyice azalan cep telefonu operatörlerine darbe indiricek

afafaf43z

Artık kullanıcılar bilgisayarları başlangıcında da Whatsapp üstünden mesajlaşabilecek.

Whatsapp’ın bilgisayarlara gelmesi ile halihazırda mesajlaşma uygulamalarından darbe yiyen SMS kullanması iyiden iyiye azalacak.

WhatsApp’ın bir süredir dedikoduları meydana getirilen internet sürümü, birtakım kısıtlamalarla da olsa geldi. Şu an bir tek Google Chrome’da çalışan işlev, iOS’lu cihazları şimdilik desteklememekte.

WhatsApp’ı internet üstünden kullanmak için internet.whatsapp.com adresini ziyaret ettikten sonrasında, telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını açıp ekrandaki QR kodunu taratmanız gerekiyor. Internet’den söyleşi edebilmeniz için telefonunuzun internete bağlı olması ve bağlantıyı kesmemeniz gerekiyor.

HENÜZ HER TELEFONA SUNULMUŞ DEĞİL

QR kodunu taratabilmek için WhatsApp’ın son sürümüne ihtiyacınız var, sadece güncellemeler kademeli olarak dağıtıldığından hemen hemen telefonunuza ulamamış olabilir. İşlev, iOS haricinde Android, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia S60′ta kullanılabiliyor.

Daha Fazlası


1 127

iOS’un dışarda kalma sebebi, WhatsApp’ın açıklamasına nazaran “Apple’ın platformundaki engellemeler”… Bu yüzden bir müddet iOS kullanıcıları Whatsapp’ı bilgisayardan kullanamayacak.

700 MİLYONDAN FAZLA KULLANICISI VAR

Dünya genelinde 700 milyon kullanıcı sayısını geçen WhatsApp artık dünyada bir günde gönderilen mesaj sayısıyla SMS’i yüzde 50 oranında geçti. Doğrusu hergün atılan 100 SMS için 150 WhatsApp mesajı atılıyor ve bu rakam hızla yükselirken, SMS’lerin sayısı ise hızla azalmakta aradaki ayrım büyük bir ivmeyle açılıyor.

İŞ DÜNYASI DA ETKİLENECEK

Whatsapp’ın masaüstü sistemlere gelmesi normal olarak iş dünyasını da etkileyecek. Facebook’tan pek oldukça işverenin rahatsız olduğu bilinir iken, Whatsapp’ın da bilgisayarlara gelmesi çalışanlarla işverenleri yüz yüze getireceğe benziyor. Kimi uzmanlar ise Whatsapp’ın bilgisayarlarda yaygınlaşması niteliğinde internet.whatsapp.com adresinin filtreye takılabileceğine dikkat çekiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri