Word Ve Excel’de İşinizi Kolaylaştırmanın 10 kısa yolu

Ofis işlerinde çalışanların olmazsa olmaz yazılımları olan Word ve Excel’i buradaki kısayollar ile daha süratli ve daha müessir kullanmak olası.

Microsoft Office ürün yelpazesi içerisindeki en popüler yazılımlar şüphesiz Word ve Excel. Oldukca geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Word ve Exceli’n hemen hemen her kullanıcı günlük olarak kullanıyor. Sadece harcanan tarihi birtakım kısayollar ile azaltmak olası.

1. Geri Al / Yinele

Uzun metinler yazarken imla yanlışı yapmak ya da yanlış bir cümle yazmak pek oldukca kullanıcı için kaçınılmazdır. Bu şekilde durumlarda Backspace ile harf harf silmek yerine Ctrl + Z kombinasyonu ile son yazdığınız makaleleri süratli bir halde geri alabilirsiniz. Alternatif seçenek Alt tuşuna basarak Office kısayollarını etkinleştirebilir ve menüden Geri al komutuna karşılık eden harf yahut numaraya basabilirsiniz.

Geri al komutuna ters olarak Yinele komutunu da sık sık kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz. Yanlışlıkla ekstra metin sildiğinizde, sildiğiniz metinleri yeniden yazmak yerine Ctrl + Y kombinasyonu ile son geri alınan metni geri getirebilirsiniz.

Daha Fazlası


1 59

2. Bul vede Değiştir

bulvededegiştir

 

Sayfalar dolusu makale ya da satırlar dolusu sıralama içinde aradığınızı bulmak için teker teker makaleleri okumanıza gerek yok. Ctrl + F kombinasyonu ile açacağınız pencerede, aramak dilediğiniz kelimeyi ya da kelime grubunu girerek, dosyada mevcud sonuçlar içinde gezinti yapabilirsiniz. Bir kelimeyi, direkt bir başka kelime ile değişiklik yapmak içinse Ctrl + H kombinasyonu ile Bul ve Değiştir penceresini açabilir, değişiklik yapmak arzu ettiğiniz kelimeyi ve yeni kelimeyi girerek arzu ettiğiniz değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

3. Kes / Kopyala / Yapıştır

Bu kısayollar nerede ise hepimiz tarafınca biliniyor. Ctrl + X kesme, Ctrl + C kopyalama ve Ctrl + V yapıştırma için kullanılmakta. Sadece bu kısayollara da bir alternatif mevcut. Word yahut Excel’de Alt tuşuna basıp Office kısayollarını etkinleştirdikten sonrasında, sırası ile Ş-X kesme, Ş-C kopyalama ve Ş-V yapıştırma işlemini görüyor. Excel’de ise bu kısayolların haricinde ayrıca pek fazlaca yapıştırma seçeneği bulunuyor.

4. Hepsini Seç

Word yahut Excel’de, belgenin tamamını kura çekmek için Ctrl + A klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Office kısayollarınday’sa aynı işlemi Alt tuşuna bastıktan sonrasında sırası ile Ş-Ü-N  tuşlarına basarak gerçekleştirebilirsiniz.

5. Yazdır

Hazırladığınız belgeleri yazmak için klavyeden Ctrl + P yahut alternatif olarak Ctrl + Shift + F12 kısayollarını kullanabilirsiniz. Yazma önizlemesi içinse Ctrl + F2 kısayolunu kullanmak olası. Office kısayollarında ise Alt tuşuna bastıktan sonrasında sırası ile D-M tuşlarına basarak bu işlemi yapabilirsiniz.

 6. Git

gittt36749323

Word ve Excel’de muayyen bir hücre, paragraf ve yahut sayfaya gitmek için kullanabileceğiniz git komutu, yeri malum metin yahut formüllere ulaşımı kolaylaştırıyor. Office kısayolları vasıtasıyla Alt tuşuna bastıktan sonrasında sırayla Ş-L-U-T harflerine basarak süratle Gitekranına ulaşabilir, bu ekranda gitmek dilediğiniz veri çeşidini ve konumunu girerek ulaşmak arzu ettiğiniz veriye ulaşabilirsiniz.

7. Home

Word’de, Home tuşuna basarak bulunduğunuz satırın en başına dönebilirsiniz. Ctrl + Home kombinasyonu ise dökümanın başına dönmenizi sağlamaktadır. Excel’de ise Home tuşu sizi bulunduğunuz satırın başına götürüken, Ctrl + Home kombinasyonu sizi A1 hücresine geri sürükler.

8. Ctrl

Word kullanırken Ctrl tuşuna matbu kalmış olarak sol ve sağ okları basıp kelimeler içinde süratle geçiş yapabilir, aşağı vede yukarı ok tuşlarına basarak satır başları içinde gezebilirsiniz. Sayfalar arası süratle gezinti içinse Ctrl + PgUp / PgDn kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Exceldey’se Ctrl + doğrultu tuşları ile satır ve sütunlarda süratle gezinti yapabilir, Ctr + PgUp / PgDn tuşlarıyla, kullanılan hücrelerin başı ve sonu içinde geçiş yapabilirsiniz.

9. Shift

Shift tuşu, genel hatlarıyla muayyen makaleleri seçmekte kullanılıyor. Word içerisinde de bu hususiyet geçerli. Shift + End tuşuna basarak, imlecin bulunmuş olduğu noktadan cümlenin sonuna kadar olan tüm yazılar seçilebilir. İmleçten cümlenin başına kadar olan makaleleri kura çekmek içinse Shift + Home tuşu kullanılıyor. Seçme işlemini bir üst veya alt satıra taşımak için, yukarıdaki kombinasyonların yanı sıra aşağı ve yukarı okları kullanabilirsiniz. Shift + PgUp / Pg/Dn kombinasyonu ise sayfanın üçte birlik bir kısmını süratle geçmenizi sağlıyor.

10. End

End tuşu Word’de sizi cümlenin sonuna götürüyor. End tuşunu Ctrl ile birleştirdiğiniz vakit ise dökümanın sonuna süratli bir geçiş yapabilirsiniz. Sadece End tuşunun aslolan işlevi Excel’de karşımıza çıkıyor. End tuşunu herhangi bir istikamet tuşuyla kullandığınızda, kullandığınız yöndeki son olarak etken hücreye geçiş yapabilirsiniz. Şayet kullandığınız yönde herhangi bir etken hücre yoksa, End tuşu sizi o yöndeki son olarak hücreye sürükleyecektir.

ctrlveend

Etken hücrelerin bulunmuş olduğu bir emek verme belgesinde ise Ctrl + End kombinasyonu ile, kullanılan en alt ve en sağda’ki hücreye geçiş yapabilirsiniz. Şayet emek verme alanınızın haricinde herhangi bir hücrede en minik bir değişim ya da biçimlendirme yapılmışsa, Ctrl + End kombinasyonu o hücreyi de hesaba katacaktır.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri