Web siteme nasıl ziyaretçi kazandırabilirim?

Internet Sitelerinize giren insanları kazanmak ve sitede tutmak için 8 saniyeniz var. Bunu iyi değerlendirmelisiniz o şekilde değil mi?

Web siteme nasıl ziyaretçi kazandırabilirim?
Web siteme nasıl ziyaretçi kazandırabilirim?

Pek oldukca SEO uzmanı sitenizdeki bir ziyaretçiyi sitenizde tutmak için 8 saniyeniz bulunduğunu söylüyor. Kısaca doğrusu ilk izlenim yaşamın her alanında olduğu benzer biçimde internet sitelerindede çok büyük.Sitenize gelen ziyaretçiler sitenizi inceleyip incelemeyeceğine ilk 8 saniye içerisinde karar veriyor ise sizin siteniz bu zaman içinde yarışa hazır mı ?

İşte ilk 8 saniyede sitenizi ziyaret eden insanların saniye saniye düşündükleri ve gördükleri ;

1. Saniye

Evvela klişe gelebilecek bir şey ama siteniz çalışıyor olmalı. Pek oldukça site gün içerisinde 3-4 saat kapalı kalıyor. Bu mevzuyla ilgilenen fert ise işini oldukça ivedi halletmediğinde siteyi kapalı kabul eden kullananların %90 ı bu siteye tekrar dönüş yapmıyor.Bunun yanında sitenizin tüm internet tarayıcılarıyla (IE, Chrome , Firefox , Safari) çalışıyor olmasıda çok büyük.Bir öteki dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktada sitenizin ziyaretçilerince sorunsuz emek vermesi için onlardan asla bişe istememelisiniz.Mesela ” Bu sitenin emek vermesi için Flash Player Icap eder” benzer biçimde bir ibare pek oldukça kullanıcının sitenizden anında çıkmasına niçin olabilir.

2. ve 3. Saniye

Kullanıcılar genel anlamda siteye girdikten oldukça kısa bir müddet sonra sitenizin başlığına ve anasayfanızdaki yazılara dikkat ediyor.Kullanıcılarınıza nerde olduklarını ve bu sitenin ne amaçla yayında bulunduğunu göstermeniz muazzam.

Daha Fazlası


1 85

İstenmeyen Başlıklar;

Anasayfa
Internet

Sitemize
Hoş geldiniz

vb..
Şayet websiteniz bilgilendirici başlıklarla ziyaretçilerinizi karşılıyorsa, 2-3 saniyeden fazla internet sitenizde kalacaklarına güvenilir olabilirsiniz.

4. ve 5. Saniyeler

Gazete sayfalarında en mühim manşetlerin en üstte bulunduğunu görebilirsiniz. Aynı konum internet sayfaları içerisinde geçerlidir. Internet sitenizin ilk görünecek bölümü olan üst kısımlarında şahsi bilgilerden , kendi resimlerinizden ya da kuruluşunuzun tarihçesinden ziyade kullananların ilgisini çekecek ya da en mühim yenilikleri sunabileceğiniz bir internet sayfası oluşturmanız bu saniyeleri de ziyaretçilerin gözünde daha müessir atlatabileceğiniz anlama gelir.

6-8 . Saniyeler

Siteniz sorunsuz çalışıyor, kullanıcı sitenize girmiş olduğu an entresan ve tatminkar bilgilerle karşılaşıyor.Şimdi ise ziyaretçinize onun aramış olduğu şeyi rahatlıkla bulmasını sağlamalısınız. Kafası karışmamalı, “Nereye tıklayayımda ben bu bilgiye ulaşayım!” düşüncesine kapılmamalı.

Örnek olarak;

Siteniz bir Otelin tanıtımını sağlamakta ise kullanıcı
oldukçarahatbir halde

bir
haberleşme

formu sayfasına geçiş sağlayabilmeli.
Veya

oteliniz
ile alakalı

bilgilere ve resimlere ulaşabileceği
kısmırahatça

bulabilmeli.
Siteniz bir
yahut

birden
oldukca

ürünü satıyorsa kullanıcı alacağı ürünü
derhal

bulabilmeli ve satın alma işlemini karmaşaya kapılmadan yapabilmeli.
Siteniz herhangi bir alan
üstünde

insanlara dosyalar indirmesini sağlıyorsa, kullanıcı bunu anasayfadan
süratli

bir geçiş yaparak ve bir
fazlacabağlantıya

tıklamadan yapabilmeli.
Netice olarak pek oldukca internet tasavvur ve geliştiricinin icra ettiği araştırmalar gösteriyor ki internet sitenizdeki ilk izlenim muazzam.Şayet internet siteniz fazla ziyaretçi çekemiyorsa sıkıntıyı tasarımda ve internet sitenizin emek harcama düzeninde aramalısınız. İzlenimleri merak ediyor ve güzel bir iş yapmış olup yapmadığınızı görmek istiyorsanız bir arkadaşınıza internet sitenizde bir bilgiye ulaşmasını isteyebilirsiniz. Arkadaşınızın çekmiş olduğu zorluklar ve görüşleri dahilinde başarıya ulaşmanız olası.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri