Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim

Bilgisayarımızı nasıl hızlandırabiliriz Yavaş açılan bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim altta sizlere detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

 

1 / System Tray

Başlangıç seçeneğini altında yer edinen ve Window’sun her açılışında sağ alt köşede yer edinen system tray in etken olarak çalıştırması istenen programların yer almış olduğu bölümdür ve bir çok bilgisayarda dolu şekildedir. Bu ram belleğin çoğunun bitmesine ve yavaşlamaya sebep olur.

Bundan dolayı bu seçenekte yer edinen tüm Her şeyin temizlenmesi doğrusu seçilmemesi icap eder. Bu sayede hem windows daha süratli açılır bununla birlikte stabilize sağlar…-

2 / Lüzumsuz Dosyalardan Kurtulun:

a)Temp :*.Tmp (cache dosyalarının silinmesi) : Tmp uzantılı dosyalar windowsun devamlı kullandığı veya daha oldukça kurulum aşamasında yüklenerek daha süratli erişim sağlanan minik Dosyalardır. Genel anlamda C:windows emp dizininde yer alırlar. Yahut herhangi bir yerde. Iyi mi kurtulacağız?

Tek yapmanız ihtiyaç Duyulan Başlat/Bul/Dosyalar Klâsörler Bölümünden Ad kutucuğuna *.tmp yazıp bul anlama gelir.

Sonrasında bulunan tüm dosyaları silin. Ek olarak C:windows emp dizininde gizlenen lüzumsuz dosyaları da silmeyi ihmal etmeyin. Şu sebeple burada bulunan tüm dosyalar .tmp uzantılı olmayabilir.

b)Windows her açıldığında winstart.bat isminde dosyayı arar. Bu Windows’ta olmadığı için arama sürecinde bir düşme olur. Bunun için boş bir winstart.bat dosyası oluşturun ve bunu Ana directory’e doğrusu C:Windows dizinine kopyalayın. Bu sayede Windows Daha süratli açılacak.

3 / İnternet Seçenekleri:

Daha Fazlası


1 59

Başlat/Ayarlar/Kontrol Masası/İnternet Seçenekleri Genel dizini altında başlangıç sayfasını “Boş Kullan” olarak değiştiriyoruz. Bir altında Geçici web dosyaları bulunmaktadır. Burada ayarlar bölümüne gelip “Temporary Files” kısaca geçici web dosyaları Cachede tutulan ve lüzumsuz yer tutan dosyalar dosya boyutu ayarını 50mb yapıyoruz.İsteğiniz ŞEKİLDE ayarlama yapabilirsiniz.

Azca olması daha iyi 🙂 Bu sayede cache dosya boyutunu azaltmış oluyoruz. Buda İnternet Explorer için hız anlamına gelir. Öteki web ayarlarını varsayılan olarak bırakın.

4 / UDMA İçin Hafıza Ayırmak:

Aşağıdaki şemada gösterildiği biçimde Başlat/Ayarlar/Kontrol Masası/Sistem/Cihaz Yöneticisi/Sistem Aygıtları/Direkt Hafıza Erişimi Denetleyicisi/Özellikler/AyarlarDMA Belleği Ayır Seçeneğini İşaretliyoruz. Aşağıda Oluşturulan Kutuya “64” yazıyoruz.

Bu muamele Harddiskimizde etkinleştirdiğimiz DMA hususi durumunu en iyi biçimde kullanmamazı sağla maximum performans sağlar.-

5 / Windows Sistemde Oemlogo ve Bilgiler:

Windows sistem özelliklerinde kendi resminizi ve Bilgilerinizi Görüntülemek talep eder misiniz? Yeni bir metin belgesi oluşturun ve içerisine şunları yazın: [General] Manufacturer=Cigicigi.WebTeAm Model= [Support Information] Line1=www.pehlivanbilisim.com Sonrasında bu dosyayı değişik kaydet/oeminfo.ini olarak değiştirin ve c:windowssystem’e atın.

Fotoğraf için 180*110 da bir .bmp oluşturun ve ismini oemlogo yapın ve aynı yere kopyalayın. —

6/ Windows Parolası:

Hiç bir işe yaramayan bu can can sıkan şeyden iyi mi kurtulcaz? Başlat/Çalıştır/System.iniEn alta doğru gidin ve su satırı arayın.[Password Lists]PC=C:WINDOWSPC.PWL[Password Lists] in altında yer edinen satırı silin ve bilgisayarı tekrar başlatın. Ekrana gelecek pencereye enter yapmış olup geçin ve tekrar parola sormasın.–

7 / Windows Açılış Hataları:

En fazlaca karşılaşılan bir programı uninstall etmeden sildiğinizde bilgisayar açılırken system.ini vredir.vxd dosyasını bulamıyor.

“Şayet uygulamayı bilerek sildiyseniz yeniden yükleyin, geçinmek için bir tuşa basın” şeklinde aptal iletiler alıyorsanız şunun yapın.

C:format c:/q/autotest (Sakın haa!!!)Sırf bu hata için format atan dostum var! Siz yapmayın diye söylüyorum.)

Başlat/Çalıştır/Regedit

Burda açılışta hata veren dosya veya dosyaların tam ismini girin (ctrl + f yaptıktan sonrasında) ve aratınSonra bulunan tüm kayıt dosyalarını silin. Sonrasında bilgisayarı tekrar başlatın.

Scanreg /restore komutu ve kullanması:

Scanreg komutu windows tarafınca otomatik yedeklenen sistem dosyalarının bulunmuş olduğu *.dat uzantılı cab dosyalarında tutulur ve dos ortamında sisteme geri yüklenebilir. Genellikle sıhhatli sonuçlar vermektedir.

Kullanılımı :

8/ Sisteminizde hiç bir sorunsuz olarak çalışıyorsa sunu yapın.

Başlat/Çalıştır/Scanregw Sistem kaydının yedeği alınıyor. “Yedeklemek talep eder misiniz?” sorusuna “evet” deyin ileride sisteminizde mesele yaşamaya başlarsanız. Bilgisayarı kapatın ve MS-dos da başlatın.c:scanreg /restore komutunu yazın.

Ekrana gelen menuden en geç tarihindeki olan cab dosyasını seçin (bu sebeple burada muhtemelen birçok cab dosyası bulunur) ve geri yükleyi seçin. Bilgisayarı tekrar başlatın. Korkmayın bilgisayardan hiç bir dosya veya program silinmeyecek yalnız sistem dosyaları eskiye dönecek. Ben pek kullanmıyorum fakat ara ara lüzumlu oluyor.–

9/ Harddisklerin Performansını Arttırın:

Başlat / Ayarlar / Kontrol Masası / Sistem / Dosya Sistemi / Durağan(durgun) Disk / Makinenin Bariz Görevi Seçeneğini “Ağ Sunucusu” haline getirin. Başlat / Ayarlar / Kontrol Masası / Sistem/Dosya Sistemi / Durağan(durgun) DiskSeçeneğinden “Bilgisayarı her başlattığında yeni disket sürücüleri ara”yı iptal edin. Minimum haftada bir de scandisk yapmayı da ihmal etmeyin.-

10/ Sistem Kaynaklarını En Yükseğe Arttırın:

Sistem özelliklerinden görebildiğiniz başarım seçeneğinde “Sistem Kaynakları” göstergesinden anlatmak isterim. Burada esas olan sistem kaynakları yüzdesi ne kadar fazla ise o denli Windows’un kullanabileceği boş hafıza var anlamına gelir.

Bu hafıza kıymeti programlar çalıştıkça düşer hatta bir çok makinede internete girildiği vakit can çekişir.

İşte bunu önlemek için oldukca sağlam bir data size.Başlat/Çalıştır/system.ini açın. Burada şu satırı bulun [vcache] ve dibine şu yazın.[vcache]MaxFileCache=1024MinFileCache= 0Daha sonrasında bilgisayarı tekrar başlattığınızda sistem özelliklerindeki başarım sekmesine bir göz atın

11/ Active Desktop :

Masa üzerinde sağ klik yaptığımızda ekrana gelen menude en üstteki seçenek olan active desktop masa üzerinde hareketli resimler (*.gif şeklinde) veya bir htm sayfası koymanıza izin verir. Bir çok bilgisayarda problem yaratır ve sistem kaynaklarının aşırı yüklenmesine neden olur. Kullanmanızı öneri etmiyorum

ek olarak masa üzerinde boyutu oldukça fazla olan wallpaper kullanmayın ve monitör ayarlarını devamlı “yüksek renk 32 bit”te koruyun.

12/ DriveSpace’i Kaldırın :

Windows açılırken doublespace ve drivespace sürücülerini yükler. Bu bilgisayarın yavaşlamasına ve lüzumsuz hafıza yitirilmesine neden olur. Msdos programları kullanmıyorsanız; C:Windows dizininde yer edinen Drvspace.sys ve Dblbuff.sys sistem dosyalarını silin. Bu sayede Windows daha süratli çalışacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri