Teknoloji devi ikiye bölünüyor

Teknoloji devi ikiye bölünüyor
Teknoloji devi ikiye bölünüyor

Silikon Vadisi firmalarından biri olan ve önde gelen Hewlett-Packard (HP), iki firmaya bölüneceğini ifade etti.

HP, teknoloji dünyasındaki yaşamına iki ayrı şirket olarak devam edeceğini duyurdu. Firma tarafınca meydana getirilen açıklamada, Hewlett-Packard Enterprise ismini alacak olan şirketin sunucular ve veri depolama donanımı şeklinde iş teknolojilerine; HP Inc. ismini alacak şirketin ise şahsi bilgisayar ve yazıcı satışı üstüne odaklanacağı açıklandı.

Her iki şirketin halka arz olacağı ve HP’nin logosunu taşıyacakları anlatım edilirken, ikiye ayrılma işleminin Ekim 2015′te tamamlanması planlanıyor.

Daha Fazlası


1 182

HP CEO’su Meg Whitman, ikiye bölünme kararının, ‘çok çabuk değişen piyasadaki fırsatları değerlendirmek için alındığını’ belirtti. İkiye ayrılmanın beş senelik bir planın parçası bulunduğunu belirten Whitman, bun karşın geçmişte firmanın ikiye ayrılması düşüncesini reddetmişti.

Whitman basına meydana getirdiği duyurusunda, ‘ikiye ayrılmanın yeni oluşacak firmalara piyasalara ve tüketici dinamiklerine adapte olmalarını sağlayacak istiklal, yeni hedefler, finansal kaynaklar ve elastikiyet kazandıracağını’ belirtti.

New York Times’ın verdiği bilgilere bakılırsa, alınan kararın arkasından HP’nin Çarşamba günü yapılması planlanan finansal analist toplantısı ertelendi.

Firmanın pay kıymeti ise ikiye ayrılma kararının peşinden yüzde 4.6 terfi etti. HP, dünyanın en çok yarı-iletken alan kişi firmalarından biri olarak biliniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri