Microsoft son zamanlarda popüler olan oyun Minecraftı 2,5 milyar dolara satın aldı!

Microsoft,son zamanlarda baya popüler olan Minecraft’ı geliştiren İsveçli oyun şirketi Mojang’ı 2,5 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı.

54 milyon tane satan Minecraft, bloklardan oluşan bir dünyada oyunculara yapılar inşa etme, öteki oyuncularla savaşma vede dev gibi haritayı keşfetme şansı sunmaktadır.

2,5 milyar dolar karşılığında meydana gelen satın alma, Xbox’ın patronu Phil Spencer tarafınca duyuruldu.

Mojang’ın 3 kurucusu da satın almanın arkasından görevlerinden ayrılacaklar. Giderken oyunun fanatiklerine verdikleri mesajda ise “her şey iyi olacak” dediler.

Microsoft, geçtiğimiz sene da Nokia’yı bünyesine katarak büyük bir satın alma gerçekleştirmişti.

Daha Fazlası


1 58

Minecraft şu an iOS ve Android’in en fazlaca satan oyunlarından ve yakın geçmişte Xbox One ve PlayStation 4′e de uyarlandı.

2009 senesinde kurulan Mojang, 40 benlik bir kadroya haiz ve geçtiğimiz yıl 100 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu.

Microsoft, Mojang’ın, Halo, Forza ve Fable benzer biçimde oyunlara canını veren kendi oyun stüdyosuna katılacağını ifade etti.

Microsoft’un CEO’su olan Satya Nadella da Mojang’ın kendilerine yeni fırsatlar ve devasa bir toplum kazandıracağının vurguladı.

Mojang’ın Notch adıyla tanınan meşhur kurucusu Markus Persson, daha ilkin Microsoft’u eleştirmiş ve Windows’lu telefonların tatbik geliştirmeye kıymet olmadıklarını söylemişti.

Söylentiler ise, satın almanın Xbox direktörü Phil Spencer’ın isteğiyle gerçekleştirildiği yönünde.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri