WhatsApp hangi bilgilerimizi gizlice topluyor?

WhatsApp hangi bilgilerimizi gizlice topluyor?
WhatsApp hangi bilgilerimizi gizlice topluyor?

WhatsApp, kişisel detayları toplamayı seven Facebook tarafınca satın alındıktan sonrasında bilgilerimizi toplamaya devam ediyor mu?

WhatsApp, gizlilik notlarına nazaran şahıs adları ve adresleri saklamıyor. Şahıs adları ve numaralar, WhatsApp’ın sunucularında değil de telefonunuzda eşitleniyor. Facebook’un tam tersine WhatsApp, konum bilgisini de toplamıyor.

Bunların haricinde WhatsApp, uygulama üzerin den gönderilen verilerin güvenliliğini garantilemiyor. Şu demek oluyor ki eğer hack’lenirseniz mesajlarınız riskte olabilir.

MESAJLARINIZ TOPLANIYOR MU?

Daha Fazlası


1 127

WhatsApp, mesajlarınızı uzun bir zaman saklamıyor. Sunucular, teslim edilmeyen mesajlarınızı 30 gün saklıyor, bu süre içinde bildiri teslim edilmemişse siliniyor.

WhatsApp gizlilik notlarına nazaran hizmet, tarih damgaları ve mesajların hangi numaralara gönderilip hangilerinden alındığı benzer biçimde günlük detayları saklıyor. Hizmet üstünden alınan dosyalar, “kısa bir süre” saklandıktan sonrasında siliniyor.
 
WHATSAPP SATILDIKTAN SONRA İŞLER DEĞİŞİR Mİ?

WhatsApp’ın kurucusu olan Jan Koum ve Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg, WhatsApp’ta hiçbir şeyin değişmeyecek açıklamasında bulundu. Koum vakası bir adım daha öteye taşıyarak temel değerlerin ve inançlarının değişmeyeceğini söylüyor.

GİZLİLİĞİNİZ KONUSUNDA BİR ENDİŞENİZ VAR İSE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Eğer kişisel gizliliğiniz mevzusunda endişeniz var ise, iCloud özelliğinizi kapatabilir, profil resminizi, son göründüğünüz zamanı ve durumunuzu bir tek adres defterinizdeki kişilere göstermeyi tercih edebilirsiniz.

WhatsApp’ın Android uygulamalarında yeni sunmaya başladığı şifreleme işlevi de, mesajlarınızın başka kişiler tarafınca okunmadığı mevzusunda içinizi rahatlatabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri