Arap CEO’sunun işine son verildi yerine Türk getirildi

Arap CEO'sunun işine son verildi yerine Türk getirildi
Arap CEO’sunun işine son verildi yerine Türk getirildi

Suudi cep operatörü Mobily, hesaplarında açık çıkmasına yol açan CEO’sunu görevden çıkartırken, geçici olarak ise yerine Serkan Okandan’ı atadı

Suudi merkezli telefon şirketi olan Etihad Etisalat ya da öteki adıyla Mobily, denetimler’den sonra hesaplarında görülen açıklar sebebiyle CEO’su Khalid Omar Al-Kaf’ı görevden çıkartırken, vekaleten yerine,ise en büyük hissesi bulunan ve ortağı olan Abu Dabi merkezli Etisalat’ın Finans Direktörü (CFO) Serkan Okandan’ı atadı. Söz mevzusu açıkların, şirket değerinde milyarlarca dolar düşüşe niçin olduğu belirtiliyor.

Telsim ihalesine teklif veren, bir dönem Türk Telekom ile de ilgilenen Etihad Etisalat, bilançolarında hataların çıkması ve Suudi piyasa düzenlemeler’den sorumlu olan kurum yolsuzluk mevzusunda araştırma başlatması üstüne CEO Al-Kaf’a görevden el çektirdi. Şirket, yapmış olduğu açıklamada 21 Kasım’dan itibariyle Al-Kaf’ın, denetleme komitesi tarafınca hazırlanacak araştırma raporu yönetim kuruluna sunuluncaya kadar görevden alındığı bildirildi. CEO’nun yerine ise vekaleten, daha ilkin Turkcell’de de vazife meydana getiren ve halen Mobily’nin en büyük hissedarı olduğu Abu Dabi kaynaklı Etihad’ın Finans Direktörlüğü görevini sürdüren Serkan Okandan’ı atadı. Okandan, Mobily’nin öteki şirketlerinin de yönetiminde olacak.

Etihad Etisalat, Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon şirketi Etisalat’ın yüzde 27.5’lik hissesine haiz.

Daha Fazlası


1 127

ŞİRKET DEĞER KAYBETTİ

Suudi piyasa düzenleme kurumu, şirket değerinin süratli bir halde düşmesi üstüne harekete geçmiş ve Mobily’nin kaide ihlali yapmış olup yapmadığına ilişkin araştırma başlattığını duyurmuştu.
Mobily’nin 2013’ün tamamı ve 2014 yılının ilk yarısına ilişkin bilançolarında hatalar yapıldığı, bu yüzden şirket değerinin de ciddi çöküş yaşamış olduğu belirtiliyor. Mobily’nin ortalama 20 milyar dolar olan şirket kıymeti, oldukça kısa bir süre içinde 11.5 milyar dolara kadar geriye gitti, bir başka deyişle çökmüştü diyebiliriz. Şirket, 18 aylık bilançosunu ikinci kez açıklarken, 381 milyon dolarlık karını da çizik çekmişti. Şirket, üçüncü çeyrekte karının yüzde 71 oranlarında düşüş yaşadığını da bildirmişti.
Etisalat, Mobily’de neler olup bittiğine ilişkin bağımsız denetleyiciler tarafınca araştırma yapılması çağrısında bulunmuştu. Şirket, bu sonuçlara bakarak CEO’nun hatasının olup olmadığının da ortaya çıkmasını istiyor.

Suudilerin ‘2 numara’sı

Tüm bu vakalar sebebiyle Mobily’nin hisse fiyatlarının ekim ayının sonundan bu yana yüzde 36 düşüş yaşamış olduğu belirtiliyor. Mobily, 2005 senesinde faaliyetlerine başlarken, Saudi Telecom’un tekeline son noktayı koymuştu, derhal ertesi yıl da kar eden bir şirket haline gelmişti. Suudi arabistan’ın 2.ci büyük operatörü olan şirket, 2006-2009 yılları aralığında karını 4’e katlar iken, 2013’te de kar açıklamıştı. 2013 karının, 2012’ye kıyasla yüzde 11 artış gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Uzmanlar, Etisalat’ın yolsuzluk yapılıp yapılmadığını ortaya çıkarmak mevzusunda kesin bulunduğunu, bu yönetim değişikliğinin de, yeni CEO bulunana kadar geçici bir operasyon bulunduğunu belirtiyorlar. Aynı uzmanlar, bu mevzuda bir süre vermekten kaçınır iken, en azından hisse rakamlarındaki düşüşün bir miktar gerilediğini ve istikrara oturduğunu söylüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri