Android’de uygulamalar ve verileri nasıl gizleyebilirim?

Her insanın kendine ilişik bir hususi yaşamı ve başkalarıyla paylaşmak istemediği sırları vardır. Kimin neyi saklamak istediği ise elbet kişiye kalmıştır. Saklanacak şey gizli bilgiler içeren bir not da olabilir, kirli çamaşırlarda. Pekala telefonumuzdaki kişisel detayları ya da başkalarının görmesini istemediğimiz uygulamaları saklamanın bir yolu var mıdır? Evet var.

Daha Fazlası


1 64

Dosya Şifreleme

Bilgilerinizi ve uygulamalarınızı gizleyin
Bilgilerinizi ve uygulamalarınızı gizleyin

Aslına bakarsak bu görevi gerçekleştirmek için –Android dünyasının çeşitliliği sağ olsun birbirinden değişik yöntemler mevcuttur. Bizim bu haberimizde kullanacağımız yol ise bir uygulama vasıtasıyla bu görevi yerine getirebilmek. Bu uygulamayı kullanarak resimlerden videolara, şarkılardan dökümanlara kadar bir oldukça çeşitli dosya türünü gizleyebilirsiniz.

Bu kullanışlı ve ergonomik uygulamanın adı Smart Hide Calculator. Uygulamayı kullanmak oldukça rahat. Üstelik uygulamanın da kendine özgü bir gizliliği vardır. Zira Smart Hide Calculater’ı açtığınızda bir an yanlış uygulamayı indirdiğinizi bile düşünebilirsiniz! Uygulamanın arayüzü hesap makinesi olarak tasarlanmış. İlk açtığınızda sizden bir gizyazı belirlemenizi istiyor. Koymak istediğiniz şifreyi yazarak “=” (eşittir) işaretine bastığınızda yazdığınız şifreyi onaylamanız gerekiyor.

Şifrenizi belirleyip bir kere daha girerek onayladıktan sonra, ikinci bir şifre daha belirliyorsunuz. / © Webduzzi
Şifrenizi belirleyip bir kere daha girerek onayladıktan sonra, ikinci bir şifre daha belirliyorsunuz. / © Webduzzi

Eğer olur da şifrenizi unutursanız diye 2. bir şifre daha belirliyeceksiniz ve uygulamaya girip “123456789+987654321” i tuşladığınızda şifrenizi (belirlediğiniz ikinci gizyazı vasıtasıyla) sıfırlayabiliyorsunuz.

Tüm bu şifreleme işlemlerini bitirdiyseniz gelelim şimdi uygulamanın nasıl kullanıldığına. Uygulamayı ilk açtığınızda ise sizi , bildiğiniz bir hesap makinesi görünümü karşılımakta. Belirlediğiniz şifreyi girip “=” tuşuna bastığınızda ise aslolan ekran gözlerinizin önünde açılıveriyor! Karşınıza çıkan ekranda üst sütunda 4 seçenek bulunuyor; “Hide Files- dosyaları gizle”, “Unhide Files-gizlenmiş dosyaları tekrardan görünür yapın”, “Freeze Apps- uygulamayı dondur ve/gizle”, “Un-Freeze Apps- dondurma/gizleme işlemini geri al” Uygulamaları gizleyebilmeniz için telefonunuzun root’lu olması gerekiyor fakat dosyaları root olmadan da gizleyebilirsiniz.

Şifrenizi girdikten sonra gerçek arayüze ulaşıyorsunuz! "Hide Files" seçeneğini seçerek herhangi bir klasördeki belirli bir dosya türündeki bütün belgeleri gizleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle hedef klasöre varıp "OK" tuşuna basmalısınız.
Şifrenizi girdikten sonra gerçek arayüze ulaşıyorsunuz! “Hide Files” seçeneğini seçerek herhangi bir klasördeki belirli bir dosya türündeki bütün belgeleri gizleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle hedef klasöre varıp “OK” tuşuna basmalısınız.

Dosyaları gizleme işi ise oldukça rahat. “Hide” seçeneğini seçtiğinizde telefonunuzdaki klasörlerin bir sıralaması geliyor. Klasörlerden ilerleyin ve hedefe vardığınızda “OK” tuşuna basınız. Siz OK tuşuna basmadığınız müddetçe o klasör içindeki gizlenecek dosyaları da seçemiyorsunuz. OK’e tıkladıktan sonrasında karşınızda gizlemek istediğiniz dosyaların uzantısından oluşan bir sıralama çıkıyor. Bu listeden bir uzantı seçtiğinizde, o klasör içindeki o uzantıya ait tüm veriler gizleniyor.

Hedef klasöre vardığınızda, ekranda birşey gözükmese dahi "OK" tuşuna basın. Hemen sonra karşınıza o klasörde bulunan dosyaların uzantılarını gösteren bir sıralama çıkacak. O listeden istediğiniz uzantıyı seçerek o uzantıya haiz dosyaları gizleyin.
Hedef klasöre vardığınızda, ekranda birşey gözükmese dahi “OK” tuşuna basın. Hemen sonra karşınıza o klasörde bulunan dosyaların uzantılarını gösteren bir sıralama çıkacak. O listeden istediğiniz uzantıyı seçerek o uzantıya haiz dosyaları gizleyin.

Gizleme işlemini geri almak için (gizlediğiniz dosyaları tekrardan görünür kılmak için) Unhide seçeneğini seçiyorsunuz ve sizi gizlediğiniz dosyaların bir sıralaması karşılıyor. Herhangi birini seçtiğinizde tekrardan görünür hale geliyorlar.

Uygulama Play Store üstünden ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor. Eğer indirip tecrübe etme fırsatı bulursanız fikirlerinizi bizlerle paylaşın!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri