Neden Fotoğraflarda Gözler Kırmızı Çıkar?

Bilhassa geceleri flaş yardımıyla çekilen fotoğraflarda çoğu zaman gözlerimiz kırmızı çıkar. Bunun önüne geçmek için günümüzde bazı önlemler fotoğraf makinesi üreticileri tarafınca alınmış durumda. Sadece tamamen çözüm sağlayamadığı noktalarda bazı ufak önlemlerle bu durumun önüne geçilebilir. Ilk olarak bu durum niçin gerçekleşir ona bakalım.

Gözlerimiz tabakalardan oluşmuştur. Göz içindeki 3 tabakadan en dış bölümde bulunanı, gözü dış etkenlerden koruyabilmek için vardır. Ortadaki tabakaday’sa damarlar vardır. Kan damarlarının oluşturduğu bu katman ise damar tabakasıdır. Bu damarların görevi göz bebeğinin büyüyüp küçülmesini gerçekleştirmektir. Azca ışıklı ortamda ışığı yakalayabilmek için göz bebeğinin büyümesini, fazlaca ışığın bulunmuş olduğu ortamlarda ise küçülüp ışığın daha azca algılanmasını sağlar. Son katman ise ağ tabakadır. Bu tabakada retina bulunur. Işığa duyarlı kılcal damarlar burdadır. Bazı hayvanlarda bu ağ tabakada yansıtıcı bir katman daha vardır. Gözlerine gelen fazla ışığı yansıtmaktadırlar. Geceleri ise gözlerine tutulan ışığın etkisiyle gözlerinin oldukça parlamasının sebebi de budur. İşte bu ayna görevi üstüne alan katman insanlarda yoktur.

Daha Fazlası


1 182

Fotoğraf makinelerinin verdiği ışık ise oldukça fazladır ve çok az sürelidir. Damar tabakanın işlevini yerine getirmede yavaş olmasından dolayı göz bebeği küçülme fırsatı bulamaz. Bu yüzden göze vuran fazla ışık direkt oalrak retinaya gitmektedir. Retinada bulunan kılcal damarlar açığa çıkar ve fotoğrafta meydana gelen kırmızılık işte bu kılcal damarlardır.

Gelişen teknoloji ile bu soruna çözümler üreticiler tarafınca getirilmekte. Sözgelişi yeni çıkan makinelerde ilkin ilk flaş patlar ve göz uyarılır. Göz bebeği küçülme eğilimine geçmiş olduğu an 2. flaş patlar ve fotoğraf bu esnada otomatik çekilir. Böylelikle kırmızılığın önüne geçilmiş olur. Sadece kimi zaman damar tabakanın daha da yavaş davranılmış olduğu durumlar meydana gelebiliyor. İşte bu şekilde durumlarda kendimizin de alabileceği önlemler vardır. Resmi çekilen ortamın ışığını arttırmak mümkün değilse fotoğraf makinesini mümkün olduğunca uzak bir mesafede kullanmak bu önlemlerdendir. Gündüzleri bu durumun fazla olmamayşının sebebi, aslına bakarsanız ortam ışığının geceye nazaran oldukca daha çok olmasındandır.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri