Cep telefonunuz ile güzel resimler yakalamak için bir kaç ipucu

Cep telefonunuz ile güzel resimler yakalamak için  bir kaç  ipucu
Cep telefonunuz ile güzel resimler yakalamak için bir kaç ipucu

Birbirinden güzel fotoğraf çeken telefonlara ulaşımımız artık eskisinden daha kolay. Elimizdeki bu cihazlar yardımıyla tamamımız fotoğraf çekiyor ve çevremiz ile paylaşıyoruz.

Gittiğimiz konseri, yaz tatilimizi, her geçen gün büyüyen çocuğumuzu, anımsamak istediklerimizi, kısacası her şeyi fotoğraflar haldeyiz. Hatta kimilerimiz sanki ötekilerden daha güzel yapıyor şeklinde bu işi.

Aslen güzel fotoğraflar çekmek için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir kaç kaide var. Bu kuralları uyguladıktan sonrasında siz de daha güzel fotoğraflar çekebileceksiniz.

1.Bakış açısını değiştirin

Devamlı hareket halindeyiz, bir çok vakit etrafımızda olan bitene yetişemiyoruz. Önümüzde duranı görmüyor, görsek bile dikkat etmemekteyiz. Telefonunuz ile daha güzel fotoğraflar çekebilmek  için ilk kaide bakış açınızı değişiklik yapmak. Yolda yürürken etrafınıza bakarak, görülmeyeni görmeye emek vererek. Her insanın bakmış olduğu yönden bakmayarak daha değişik fotoğraflar çekmeniz mümkün.

2. Telefonunuz sizin erişemediğiniz, eğilemediğiniz yerlerde de resimler çeker. Bu açıyı göz ardı etmeyin

Yolda yürüdüğünüzü düşünün. Önünüzdeki yol ise hakikaten mükemmel birmanzaraya haiz. Bu manzaraya bir de yerden bir karış yukarıdan bakmayı deneseniz iyi mi olurdu? Değişik olacağı aşikar. Siz yere uzanamayabilirsiniz fakat telefonunuzu yere koyup garip bir kare fotoğraflayabilirsiniz.

3.Işık ve gölgeleri takip edin

Işığı tanıyın. Güneş nerede, gölgeler keskin mi, resminizin güzel olması çoğunlukla ışığa bağlı. Işığın bolca olduğu yerde daha iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

4. Daha yakından bakın

Telefonunuzun zoom fonksiyonunu kullanarak garip görüntüler bulabilirsiniz. Bir ağaç gövdesinin ya da bir paslı çivi bile bir sanat eserine dönüşebilir.

Daha Fazlası


1 127

5. Ritmi yakalayın

Peşpeşe sıralanan ağaçlar, yolda yürüyen yayalar, bekleyen otomobiller. Günlük yaşam içinde ritim içinde ilerleyen tüm nesneler size güzel kompozisyonlu fotoğraflar olarak geri dönebilir.

6. Gün doğumunu yakalamaya çalışın

Gün batımı fotoğraflarını hepimiz çeker. Gün hep aynı yerden batar peki ya gün doğumu. Gün doğumu resimleri  ile arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz.

7. Telefonunuzu sabitleyerek fotoğraf çekin

Bir oldukça teknolojik markette kolaylıkla bulabileceğiniz tripodlar ile telefonunuzu sabitlemeniz ve daha net fotoğraflar çekmeniz mümkün.

8. Karanlıkta şansınızı deneyin

Etraftaki evlerin lambaları, trafik ışıkları, otomobil farları, hızlıca giden bir otobüsün renkli aydınlatmaları bunların hepsi karanlık içindeyken anlamını çoğaltıcaktır. Telefonunuzu sabitleyin ve karanlığın tadını çıkartın.

9. Yağmurdan ilkin ya da sonrasında fotoğraf çekin

Yağmurdan ilkin bulutların koyu katmanlar halinde gökte birikmesi, yağmur yağdıktan sonrasında ise yerlerde oluşan su birikintilerinin ayna vazifesi görmesi ve yansımalar oluşması oldukça değişik fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir.

10. Yaşam sokakta, sokağa çıkın

Şehirlerimiz artık daha renkli. Bilhassa hafta sonları dükkanların kepenkleri kapandığında Graffiti sanatının fazlaca güzel uygulanmış olduğu sokaklarda rengarenk fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri