Vestel,Türkiye’de tasarlayıp ürettiği akıllı telefon olan 5.5 inçlik Venus

Daha Fazlası


1 158

Vestel, Türkiye’de tasarlayıp ürettiği akıllı telefon olan 5.5 inçlik Venus Türkiyede bir ilk..!

Vestel,Türkiye'de tasarlayıp ürettiği akıllı telefon olan 5.5 inçlik Venus
Vestel,Türkiye’de tasarlayıp ürettiği akıllı telefon olan 5.5 inçlik Venus

Almanya’nın Berlin kentinde meydana gelen IFA 2014 fuarı, çok fazla yeni ürün ve teknolojiyi ortaya çıkardı. Katılımcılar içinde Vestel de vardı ve Vestel, üstünde ortalama 2 senedir çalışmış olduğu akıllı telefon ailesi Venus’ü resmen duyurdu. Şu an 5 inç ve 5.5 inç olmak suretiyle 2 değişik ekran seçeneği ve bunun yanında V (yanları kavisli) ve X (yanları köşeli) olmak suretiyle de 2 değişik tasarım seçeneği sunan şirket, gelecek günlerde 4.5 inçlik başka bir model ve bunun haricinde değişik modellerle de karşımıza çıkmayı sürdürecek. Bu incelememizde , bu ailenin 5.5 inç ekrana haiz olan Venus V modeli. Ekran paneli ile arka kapak tasarımına,ve bataryasına kadar birçok parçası Türkiye’de tasarlanan ve üretilen bu telefon ailesi, Vestel’in Türkiye genelindekii yaygın ağı ve senetle taksit seçeneği yardımıyla kullanıcılar tarafınca tercih edilebilecek. Peki Venus 5.5 V iyi mi? Şimdi birazcık da bundan bahsedelim…

Türkiye’de tasarlandı ve üretildi

9.65mm kalınlık ve 180 gram ağırlık sayıları bulunan telefon, 5.5 inç IPS ekrana haiz. Vestel, ürünün fizyolojik tasarımı ve arayüz tasarımı mevzusunda kendi istekleri doğrultusunda hareket etmiştir. Dolayısıyla tasarım ve üretimde Türklerin parmağı bulunuyor. Ek olarak arka kapağı çıkardığınızda da gene Vestel logolu bataryayı görüyorsunuz. Doğal ki telefonda yer edinen Qualcomm çipset, yerli malı olarak gösterilemez. Sadece sizin de bildiğiniz benzer biçimde birçok üretici, bu çipsetleri üretmemekte, Qualcomm, MediaTek şeklinde firmalardan satın alıyor. Vestel’de de benzer bir durum söz mevzusu.

Telefonu elinize aldığınızda, tek avucunuzu kapladığını söyleyebliriz. Bir elle tutarken diğer elle kullanmanız daha sıhhatli olacaktır. Bu sebeple gerek kalınlık, gerekse de ağırlık oranlarını eklediğimizde, tek elle kullanabilmek pekte basit değil. Arka kapağın ıslak olması da bir süre sonrasında terlemelere sebebiyet vereceğinden güvenli kullanım için iki el koşul görünüyor.

Venus 5.5. V’nin ön tarafında fizyolojik bir tuş yer almıyor. Alt bölümde, siyah çerçevede değil de, ekranın içinde görmekteyiz Android kısayol tuşlarını. Üst tarafta ahize ve selfie – öz çekim kamerasını görüyoruz. Telefonun yan tarafları pek fazlaca Samsung modeline benzer şekilde gümüş renkte bir çerçeve ile kaplanmış. Böylelikle cihazın belirginliği ve gene bu çerçevenin üstündeki tuşların belirginliği artıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri