Clash of Clans oyunu hakkında

Clash of Clans
Clash of Clans

Clash of Clans Türkçe: Klanlar Çatışması, merkezi Helsinki, Finlandiya olmakla birlikte video oyun şirketi Supercell tarafınca türetilmiş olan, fazlaca oyunculu, gerçek zamanlı,freemium, çevrimiçi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli müdafa mekanizmaları inşaa ederken, bununla beraber saldırma amacıyla da asker çıkartırlar. Oyuncular, 50’şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilmekle birlikte, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi söyleşi ederek, klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler.

İlerleme için lüzumlu materyallerden en önemlisi olan taş alımı kredi kartıyla yada oyuncunun kendini geliştirmesi ve istenilen dereceleri yapmasının yanı sıra, köyün bulunmuş olduğu alandaki çalılar, otlar ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmekte. Ödeme özelliği ile oyun iOS platformunda en oldukca kazananlar listesine girmiştir. 2013 senesinin ilk yarısında, şirket satışlardan averaj olarak günde 2.5 milyon dolar gelir elde etmektedir. Clash of Clans iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en fazlaca indirilen 5 uygulama içinde yerini almıştır. Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki aslolan niçin ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının yanı sıra eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.

Android platformunda ise ilk kere, 30 Eylül 2013 tarihinde sakin ve sessiz bir halde Kanada ve Finladiya’da oynanmaya başlandı. Yedi gün süreyle Kanada ve Finlandiya’da beta sürümü yayınlandıktan sonrasında, 7 Ekim 2013 yılında Google Play Store’da yerini aldı ve gene sessiz bir halde internasyonal platformda yayılmaya başladı.

Daha Fazlası


1 58

Oyun Hakkında

Clash of Clans, öncelikli olarak oldukca oyunculu (multiplayer) bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, taş, kara iksir benzer biçimde elementler vasıtasıyla oyunun kurulumunda gelen rahat bir başlangıç anlatımıyla beraber köylerini kurmaya başlarlar. Kurmuş oldukları binaların seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni öğelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Saldırının yanı sıra akıllı bir müdafa stratejisi geliştirilmesi gerektiren oyunda, öteki oyuncular köye saldırabilirler. Bu yüzden hücum kadar müdafa da oyunda mühim bir yer meblağ. Hücum için kışlada askerler yetiştirilir ve oyunun sonraki safahatinde kurulabilen laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilir. Ek olarak üretilen bu askerler ile Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilir. İstenildiği takdirde, bu saldırılar oyuncuların seviyelerine nazaran sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrimiçi olarak yapılabilir. Oyunun her safhasında internete bağlanılması gerekmektedir. Oyun web olmadan oynanamamaktadır. İstenildiği takdirde daha süratli gelişilebilmesine olanak veren taşlar, kredi kartıyla Google Play Store’dan ücret karşılığında alınabilmektedir.

Ek olarak oyuncular iksir yada kara iksir ile asker eğitebilirler. Oyundaki duvar ve binalar ile askerlerin yanı sıra, öteki harp aletlerinin tamamı geliştirilebilmektedir. Tek oyunculu modda ise oyuncular kupa kazanabilirler. Kazanılan kupalar hem de oyun içindeki sıralama için kullanılmasının yanı sıra, oyuncuların seviyelerinin ayrılmasında da kullanılır. Çoklu oyunculu modda kullanılabilen tüm askerler ve iksir, tek oyunculu mod olan Goblin köylerine saldırılarda da kullanılabilir. Öteki oyuncuların köye saldırılarında, elde olan tüm altın ve iksir alınamaz. Ek olarak bu savaşlarda kazanan taraf kupa sayısı kazanır, kaybedenden ise kupa sayısı uygun oranda eksiltilir. Üretilen askerler, köyün savunmasında kullanılmaz. Sadece oyunda 50’şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Klana üye olunmadığı takdirde, bir dilde tüm oyunu oynayalar ile çevrimiçi söyleşi yapılabilir. Oyundaki kale geliştirilip, bir klana üye olunduğu takdirde ise, klandaki üyeler içinde asker paylaşımı yapılabilir. Ek olarak bu klana ilişik hususi odada söyleşi edilebilir.

Klanlarda, bir “klan lideri”, klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden oldukça sayıda “destek önder” ve onun altında “büyük” olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve öteki oyuncular olan”üyeler” bulunur. Her bir aşama bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir yada terfi ettirebilir. Ek olarak isteyen her oyuncu kafi derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak söyleşi alanından yada hususi bildiri yöntemiyle klanına üye çağrı edebilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre sonrasında kaybolur. Klandaki üyeler tarafınca gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir. Sadece yukarıda da belirtildiği şeklinde, üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar.

Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir. Bu kupalar aynı dili konuşan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılır. Klanlar içinde büyüyebilmek için klan üyelerinin puanlarının da büyük olması gerekmektedir. Şundan dolayı, klanlar arası sıralama klan üyelerinin kupa sayıları esas alınmaktadır. Kupa sayısı yükselen oyuncu, artık saldırılardan kazanılmış olduğu takdirde daha büyük kazançlar elde etmeye ve köyünü daha iyi geliştirmeye adım atar. Sadece gelişme ile beraber pek oldukça materyalin de kurulum ve geliştirme süresi ile bedeli de o oranda artmaktadır.

Clash of Clans: Live Action Movie Trailer

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri