Türkiye E-Ticaret Pazarın’da bu zamana kadar Hangi Hacme Erişti?

Türkiye E-Ticaret Pazarın’da bu zamana kadar Hangi Hacme Erişti?

Daha Fazlası


1 17

 

Türkiye e-tecim sektörünün en mühim eksikliklerinden biri, gerçek pazar ebatlarına dair verilerin bulunmamasıydı. Bugüne dek bir tek Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) firmalar arasındaki ticareti de kapsayan (ara sıra hatalı yorumlamalara niçin olabilen) sanal POS hacmi üstünden değerlendirme yapılabiliyordu. Haziran ayı içinde gösterilen iki rapor, bu mühim eksikliğin giderilmesini sağlamaları açısından büyük ehemmiyet taşıyor.

TÜSİAD Dijital Pazarının Odak Noktası E-Ticaret

Türkiye’de İnternet vede girişimcilik ekosistemi hakkında yayınlanmış en detaylı çalışmalardan kabul edilen Tüsiad raporunu, Sina Afra hazırlamış.

Türkiye’deki e-tecim harcalamalarının 2012 yılı itibariyle 15.3 Milyar TL ile toplam perakendenin %1,7’sini oluşturduğu anlatılmış.

Türkiye ile öteki ülkelerdeki e-tecim hacminin paylarının karşılaştırıldığı aşağıdaki grafik, e-tecim oranları açısından vatanımızda daha yapılacak fazlaca şey bulunduğunu gösteriyor.

Türkiye E-Ticaret Pazarı

TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret

Deloitte, Etid ve ComScore’un beraber hazırladığı çalışmada Türkiye’deki e-tecim pazar genişliği 14 Milyar TL olarak ortaya çıkmıştır. Bu hacmin 5 Milyar TL’lik kısmı ise Online perakende firmalarının cirolarından oluşurken 2,3 Milyar TL’lik kısmı ise oldukca kanallı perakende şirketlerine atfedilmiş.

Emek harcamadan aldığım aşağıdaki ülkelerarası karşılaştırmalı grafik, e-ticareti geliştirmek için Türkiye’de tüketici tarafında gidilmesi ihtiyaç duyulan alanları göstermesi açısından ehemmiyet taşıyor.

TÜBİSAD Türkiye'de E-Ticaret
TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret

Bu raporlardaki ülkelerarası karşılaştırmalardan çıkarılabilecek ortak netice, Türkiye’de e-tecim alanında daha işi başlangıcında olduğumuz ve bundan dolayı ciddi bir gelişme fırsatının bulunması. Aşağıda gösterdiğim şirket istatistikleri karşılaştırmaları da bu pencereden değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan mühim fırsatları işaret ediyor.

  • Dünyanın en yaygın perakendecilerinden olan GAP‘in toplam cirosu içinde %15’e ulaşan Online satışın oranı, Türkiye’nin en büyük perakendecisi LC Waikiki‘de %1-2 dolayında.
  • Dünyanın en mühim lüks perakendecilerinden olan Nordstorm‘un toplam geliri içinde e-ticaretin oranı %14’lere ulaşırken Türkiye’nin bu alandaki mühim markası Beymen‘in Online tecim oranı %3-4 arasında.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri