iPhone modellerinin pil ömürleri

iPhone modellerinin pil ömürleri

Daha Fazlası


1 44

Akıllı telefon teknolojisi denildiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi kesinlikle Apple ve onun markası iPhone telefonlar. Her yıl milyonlarca satılan bu telefonların Türkiye’de de taliplisi bol. Markanın telefonlarının çıkacağı duyulduğu anda bir heyecan başlıyor, gazetelerde dergilerde olabilecek özellikler ve iPhone telefonların fiyatları ile ilgili çeşitli yazılar yazılıyor, eleştiriler yapılıyor. iPhone kullanıcıları ise kamera, ekran gibi özelliklerin yanı sıra en çok da telefonun şarj ve pil ömrü ile ilgili yenilikleri merakla bekliyor. Çünkü iPhone telefon kullanıcılarının en büyük problemi, telefonlarını şarj edip evden çıktıktan sonra telefonla gönül rahatlığıyla bir gün dolaşamamak. Yanında çanta olsun olmasın önce telefon şarjını yanına almak zorunda kalıyorlar. Bu durumdan canı sıkılanlar telefona gelen milyonlarca özelliğe ek olarak pil ömrünün de uzamasını istiyor doğal olarak. Peki iPhone telefonların pil ömrü ne kadardır, hangi iPhone modeliyle kaç saat telefonla konuşup internete girebilirsiniz? Sizler için iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonların pil ömrü konusunda bir araştırma yaptık.

iPhone 5S

Yerleşik iyon bir bataryaya sahip olan telefon 3G ile yapılan görüşmelerde 10 saate kadar konuşmalara izin veriyor. 3G ile internette takılmak isteyenler için ise 8 saatlik bir süreye olanak tanıyor. Wi-fi ile interneti kullanmak isteyenler 10 saate yakın bu şekilde kullanabiliyor. Video izlemek isteyenler içinse iPhone 5s 10 saate kadar açık kalabiliyor. Telefonların ilk çıkış noktalarından biri olan müzik ise bu telefonda 40 saate kadar açık kalabiliyor.

iPhone 5C

Pil ömrü ve güç açısından aşağı yukarı iPhone 5S ile aynı olan iPhone 5C’de bekleme süresi olarak 10 gün yani 250 saate kadar bir süre var. İnternet kullanımında ise wi-fi ile kullananlar 10 saate kadar telefonu kullanabiliyorlar, 3G internet kullanımında ise süre biraz daha kısalıyor ve yaklaşık 8 saate kadar düşüyor. USB veya adaptörle şarj edilebilen telefonla video izlemek ise yaklaşık 10 saat boyunca yapabileceğiniz bir aktivite, ses çalma yani müzik dinlemek ise 1.5 günden daha uzun bir süre yani 40 saate kadar telefonlarınızla mümkün. iPhone 5c fiyatları sayfasından en uygun fiyatı bulabilirsiniz.

iPhone 6

Eylül 2014’te piyasaya çıkan iPhone 6 ile ilgili kullanıcıların en büyük beklentilerinden biri aslında telefonun şarj probleminin çözülmesi ve daha uzun süre gönül rahatlığıyla dolaşabilmekti ama ne yazık ki beklentilerin altında bir sonuçla karşılaşıldı. Bunun yerine telefonun ekranı biraz daha büyütüldü ve tasarımı değişti. Peki yeni telefonun pil ömrü ve şarj konularında özellikleri nelerdir? Yine diğer telefonlarda olduğu gibi yerleşik lityum iyon pil kullanılan iPhone 6’nın 10 gün yani 250 saate kadar bekleme süresi var. iPhone 6’da diğer modellere göre gelişmiş diyebileceğimiz en önemli özellik ise 3G ile konuşma süresi 3G ile 14 saate kadar konuşabiliyorsunuz. Telefonla internet kullanmak ise yine eskiden olduğu gibi ev dışındayken riskli gibi duruyor. 3G ile internet kullanmayı planlıyorsanız 10 saate kadar telefonunuz bu özelliği destekliyor. iOS 8 kullanan telefon ile internete wi-fi ile bağlanmak istiyorsanız yaklaşık 11 saate kadar telefonla internet kullanabiliyorsunuz. Eğlenceyi öne çıkaran bir telefon olduğundan dolayı telefonla video izlemenin de ayrıca keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Peki video ile ne kadar süre şarjı dayanıyor diye soracak olursanız 11 saat boyunca video izleyebiliyorsunuz. Gelişmiş müzik ekipmanlarıyla müzik dinlemenin de ayrıca keyifli olduğu telefonda 50 saate kadar müzik dinlemenize izin veren bir pil kullanılmış. Aslında birçok özellik gelişmiş olsa da bunların çoğunu kullanırken uygulamaların da sizi etkileyeceğini düşünürsek şarjı çok uzun süre giden bir telefon gibi ne yazık ki yine durmuyor.

iPhone 6 Plus

Bu zamana kadar çıkmış olan en büyük ekrana sahip iPhone olma özelliği taşıyan iPhone 6 Plus, Eylül 2014’te piyasaya çıktığı günden itibaren ilgi uyandırdı. Büküllüp bükülmediğine dair telefonla ilgili videolar piyasada dönmeye başlayınca Apple’dan bir açıklama videosu geldi ve telefonun dayanıklılığına dair kendi test ortamlarını gösterdiler, telefonu bükülenlere de iade garantisi verdiler. Peki bu büyük ekranlı iPhone 6 Plus’ın pil ömrü özellikleri nelerdir diyenlere aslında iPhone 6 ile çok da farklı olmadığını söyleyebiliriz. Yine de iPhone 6’da 3G ile 14 sate kadar olan konuşma süresinin bu telefonda 24 saate kadar uzatılmış olması gözle görülür bir fark. Bekleme süresi ise iPhone 6’dan yaklaşık 6 gün daha uzun yani bu telefonda 384 saate bir başka deyişle 16 güne kadar bekleme süresi var. İnternet kullanımına gelince aralarındaki fark epey bir azalıyor. 3G ile iPhone 6 Plus kullanıcıları sadece 12 saate kadar internet kullanırken, Wifi ile ise 12 saate kadar kullanabiliyorlar. Video oynatma ve ses çalma konularında ise iPhone 6 Plus, iPhone 6’ya fark atmış gibi duruyor. 80 saate kadar müzik dinleyebilme ve 14 saate kadar telefonla video izleyebilmek telefonu oldukça eğlenceli bir cihaza dönüştürüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri