En iyi antivirüs programları hangileridir

Pc, telefon ve tabletlerimizi internetteki tehditlere karşı korumak için en iyi yöntem antivirüsler. Sadece normalde oldukça pahalı olan bu yazılımları her insanın satın alması devamlı mümkün olmayabiliyor. Ikimiz de bunu düşünerek en iyi parasız antivirüs programlarını sizler için derledik.

Güvenlik anlamında ücretli yazılımlara nazaran bir miktar daha düşük bir koruma sağlıyor olsalar da, parasız güvenlik yazılımları da bilgisayarınızı düzgüsel halinden daha iyi koruyacak özelliklere haiz. Norton ve BitDefender şeklinde firmaların programları, alanlarında en güçlü korumayı sağlılamaktadırlar sadece öncelikli yararları, verilerinizi korumak ve ihtimaller içinde tehditler karşısında kararlar vermek olan bu programlar gelirlerini bunun benzer biçimde ek özelliklerden elde ederler. Gene de parasız alternatiflerle de riski düşük bir oranda artırarak, büyük oranda tutum sağlarken bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.

Tüm bilgisayar, telefon yada tabletler bir güvenlik yazılımına gereksinim duyar. Bu da güncel bir güvenlik duvarı, antivirüs vede anti spyware özelliklerini taşımalıdırlar. İnternete bağlanabilen hiçbir cihazın tam anlamıyla güvende olmadığı şu dönemde bu yazılımların bilgisayarınızı %100 koruyacağı şeklinde bir ifadede bulunmak mümkün değil sadece sağlam bir güvenlik yazılımıyla iyi bir başlangıç yapabilir ve birçok hücum yada tehdide karşı korunabilirsiniz.

Bağımsız bir kontrol olan AV-test.org verilerine dayanarak hazırlamış olduğumuz en iyi parasız güvenlik yazılımı rehberimiz şu şekilde:

Malwarebytes Antimalware Free: 7/10

Her bilgisayarın güvenlik sistemi içinde bulunması ihtiyaç duyulan bir programla konumuza adım atıcaz. Birbirlerini kötücül yazılım olarak görüp bilgisayarınızı içinden çıkması zor bir harbe sokacakları için, genel anlamda iki değişik güvenlik yazılımını aynı anda çalıştırmak oldukça fena bir düşünce olmasına karşın, Malwarebytes Antimalware programı öteki güvenlik yazılımlarının yanında ek bir katmak oluşturmak için tasarlanmış bir program. Şu demek oluyor ki aşağıdaki programlardan birini seçerseniz, bunun bilrikte Malwarebytes’ı da çalıştırarak bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Malwarebytes AntiMalware’in tam olarak antivirüs programı olmadığını belirtelim. Program daha oldukça bilgisayarınızda olup olmadığından bile güvenilir olamayabileceğiniz inatçı kötücül yazılımları silme mevzusunda fazladan bir güvenlik katmanı olarak çalışıyor. Programın ücretli sürümü ile otomatikman tarama ayarlayabilir, belirli sürelerde tarama yapabilirsiniz sadece parasız sürüm ile de herhangi bir sorundan şüphelendiğinizde yada tertipli bir halde kendi başınıza tarama başlatabilirsiniz.

MalwarebytesAnti-Malware1.535345345

Microsoft Windows Defender: 5/10

Şimdi de gerçek güvenlik yazılımlarını ele alalım. Bu yazılımlar, bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, muhakkak bulunması ihtiyaç duyulan yazılımlar. Puana gore sıralamamıza geçmeden ilkin, Microsoft’un kendi antivirüs yazılımıyla adım atmak istiyoruz.

Windows 8 işletim sistemine haiz bir bilgisayar alırsanız, içinde Windows Defender’ın da kendinden yüklü bulunduğunu görmüş olacaksınız. Windows 7, Vista ve XP’deki Windows Defender birazcık daha değişik olsa da, bu işletim sistemindeki bilgisayarlarınıza da Microsoft Security Essentials kurarak aynı koruma seviyesine çıkabilirsiniz.

Windows’un bir parçası olarak gelen bu programı kullanmak da oldukça kolay. Peki madem Microsoft kendi parasız antivirüs programını yapıyor, niçin insanoğlu başka programlara para veriyor diye düşünüyor olabilirsiniz ki bu şekilde düşünmek de oldukça makul. Bunun sebebi ise Windows Defender’ın sağlamış olduğu korumanın bir çok programdan daha fena olmasından kaynaklanıyor. AV-Kontrol.org’un en güncel testlerinde Windows Defender malum tehditlerin %99’unu tanıyarak sektör ortalamasını elde etti. 2013 Ocak ayında ise oranı %98’e düşerek ortalamanın 1 puan arkasında kaldı. Aslolan mühim olan ve sıfır gün tehditleri olarak malum bilinmeyen virüslere karşı ise Windows Defender 4.0 Ocak 2013’te %82’lik başarı sağlarken, Şubat ayında bu oranı %81 seviyesine indi. Elbet rezil bir netice değil sadece sektör averajı %95 iken daha iyi bir korumayı sağlaması gerekirdi. AV-Kontrol, Microsoft’a koruma mevzusunda 6 üstünden 2 puan veriyor ve ikimiz de katılıyoruz.

Sadece mevzu sistem performansına vardığında, Defender 6 üstünden 3.5 puan alarak durumu nispeten iyileştiriyor. Bilgisayarınızın performansına olan tesir üstünden değerlendirilen bu alanda, Windows Defender gene sektör averajından daha fena olmasına karşın bilgisayarınızı çok da fazla yormuyor. Hatta Windows 8 bilgisayarlarda daha iyi ücretli güvenlik yazılımları kullandığınızda, bu programlar Windows Defender’ı kapatmaktadır ve sonrasında bilgisayarınızın hızlanmasını sağlıyorlar. Acayip bir durum sadece bu şekilde olmakta.

Windows Defender’ın, piyasadaki tüm güvenlik yazılımlarından üstün olduğu bir alan var. AV-Kontrol sonuçlarına nazaran Defender, hatalı pozitif ikazları mevzusunda tek bir hata bile yapmayarak ücretli parasız tüm yazılımları geçmiş durumda. Sadece gene de antivirüsler düşünüldüğünde koruma faktörü ilk sırada olacağı için, Windows Defender’ın kafi kalamadığı ortada. Bu yüzden de programa 10 üstünden 5 puan verdik.

avast
avast
Daha Fazlası


1 182

Avast Free Antivirus: 9/10

3. parti ücretsiz antivirüs yazılımları rehberimize şimdide Avast’ın ücretsiz programı ile devam edelim. Burada durum Windows Defender’a göre çok daha net. Bilgisayar performansı ve hatalı pozitif testlerinde Windows ile benzer bir şekilde kaliteli sonuçlar sunan Avast’ı öne çıkaran alan, Defender’dan çok daha fazla daha iyi bir koruma sağlıyor olması.

Avast Free Antivirus programı, bilinen tehditlerin %99’unu bularak sektör ortalamasına erişmiş durumda. Yalnız asıl önemli olan, Avast’ın sıfır gün tehditlerine karşı ise muhteşem bir performansı söz konusu. Ocak ayında bilinemeyen güvenlik tehditlerinin %98’ini tespit edebilirken, Şubat ayında da %100 ile kusursuz bir performans gösteren Avast, ücretli programların da dahil edildiği %95 olan sektör ortalamasını da geçmiş durumda. AV-Test de Avast’a koruma konusunda 6 üzerinden 5.5 puan vermiş. Programın oldukça rahat bir şekilde kullanılması da Avast’ı bizim gözümüzde en iyi ücretsiz yazılım yaptı.

AVG Anti-Virus Free
AVG Anti-Virus Free

AVG Anti-Virus Free Edition: 8/10

AVG de Avast’a oldukça akın bir performans göstererek tüm mühim alanlarda yüksek puanlar aldı. Hem Ocak hem de Şubat ayında malum tehditlerin %99’unu tespit ederek sektör ortalamasını yakalamış durumda. Bilinmeyen tehditler mevzusunda da %98’lik bir başarı gösteren AVG, Avast’ın yalnızca 2 puan peşinde kaldı. AV-Kontrol’in AVG için uygun görmüş olduğu puan ise 6 üstünden 5.5 oldu.

Sistem performansı mevzusunda da Avast’ın bir tık üstünde çalışan AVG bu alanda da 6 üstünden 4.5 puan almış durumda. Şu demek oluyor ki nispeten kuvvetsiz bir bilgisayarınız var ise, AVG iyi bir seçim olabilir. Hatalı pozitifler mevzusunda da AVG, Ocak ve Şubat testlerinde birkaç hatalı pozitif netice verdi sadece problem yaratacak cinsten değildi. Bu da genel puanını birazcık düşürse de program 10 üstünden 8 puanı hak ediyor.

ZoneAlarm
ZoneAlarm

Check Point Zone-alarm Free Antivirus + Firewall: 7/10

Check Point’in ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall programı, ücretsiz güvenlik yazılımlar içinde öne çıkan bir öteki program. Sistem performansı gene oldukça iyi ve AV-Kontrol de 4.5 puan almış durumda. Kullanışlılık skoru da oldukça iyi olan ZoneAlarm, hatalı pozitif mevzusunda Windows Defender’ın derhal ardında yer ediniyor ve bilgisayarı da hiçbir şekilde yavaşlatmıyor.

Peki bilgisayarımızı güvende tutabilir mi? AVG ve Avast kadar olmasa da ZoneAlarm da oldukça iyi bir koruma sunuyor. AV-Kontrol’in Ocak Şubat testlerinde ZoneAlarm malum tehditlerin Ocak’ta %99’unu ve Şubat’ta da %100’ünü bularak büyük başarı gösterdi. Sıfır gün tehditleri mevzusunda %91 ve %93 benzer biçimde bir oran yakalayarak da, fena olmasa da öteki programların arkasında kaldı.

ZoneAlarm mükemmel olmasa da oldukça iyi bir antivirüs programı, düşük güçte bir bilgisayarınız var ise tercih edebilirsiniz sadece AVG daha iyi bir seçim olabilir.

panda
panda

Panda Security Cloud Antivirus: 6/10

Dikkate değer bir diğer güvenlik yazılımı ise Panda’nın Cloud Antivirus programı. Güçlü bir koruma sunan Cloud Antivirus, genel olarak baktığımızda iyi bir yazılım. Bilinen tehditlere karşı %100 başarı sağlayan Panda yazılımı, sıfır gün atakları konusunda aynı başarıyı gösteremese de Windows Defender ile ZoneAlarm’ı geride bıraktı. %95 ve %94’lük oranlarla sektör ortalamasını anca yakaladı. Buna ek olarak performans konusunda da ortalama 6 üzerinden 4 ile ortalama bir puan alan Cloud Antivirus iyi bir program olarak bizden de 10 üzerinden 6 puan aldı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri