Bilgisayarıma nasıl format atabilirim

Kurulumdan ilkin yapmamız ihtiyaç duyulan bir kaç şey var. Ilk olarak elimizde olması gerekenler:
1- Windows 7 CD’ si ya da DVD’ sine ihtiyacımız olacak.
2- İkinci olarak Windows 7′ yi kuracağımız bilgisayarın donanımsal olarak Windows 7′ yi desteklemesi gerekiyor.. Bilgisayarınızın Windows 7 donanım uyumluluğunu lütfen öğreniniz.
3- Son adımda ise BIOS’ tan CD/DVD-ROM sürücüsünün Boot edilmesini sağlamamız gerekiyor..

BİOS MENÜSÜNE GİRMEK İÇİN BİLGİSAYARIMIZIN GÜÇ BUTONUNA BASIYORUZ.GENELD OLARAK İSE BİLGİSAYARLARDA GÜÇ DÜĞMESİ OLARAK ‘DEL’ TUŞU KULLANILMAKTADIR.

bilgisayarformatinasilatarim

Sonra Bilgisayarımızın Del F2 F12 vs. butonlarından birine basıp Bios Setup menüsüne giriyoruz.(Bios Setupa girmek normalde del tuşu ile yapılır ama bu da değişkendir.ikinci sayfada iki resimli 2 biosörneği verdim ordan bakabilirsiniz.)Girme amacımızsa bilgisayarımıza takacağımız Windows kurulum cd sinin Boot olmasını sağlayabilmektir.Bios setup menüsüne girdiğimiz de çıkan menülerden Boot yazanı bulun İçerisindeki 1.device olan kısmı cd rom olarak + – tuşları ile değiştirin.sonrasında F10 ve Y ye basıp re-start başlasın.Dediğim gibi sistemimizi ilk açılış menüsünde del f2 f10 f12 vs. gibi tuşlardan biri ile açıp biosa girdikten sonra içinden boot menüsünü buluyoruz.size bir adet örnek bios menüsü gösteriyorum.her bios değişkendir.içinde boot menüsünü bulup cd rom u 1.kullanılabilen ön yükleme merkezi haline getirip harddiskinizi okumasını 2.kullanılabilen haline getirecez.böylece boot
olan cd rom içindeki cd önyüklemeyi başlatacak ve format başlayacaktır..

BİOS MENÜSÜNDE YAPACAKLARINIZ(RESİM)

BİOS MENÜSÜNDE YAPACAKLARINIZ

Firs Boot Device yazan yere doğu gelerek CDROOM yap

cdroom47

ŞU AN BİLGİSAYARIMIZ FORMATA HAZIR DURUMDA.ŞİMDİ İSE RESET ATIP BİLGİSAYARIMIZI YENİDEN BAŞLATMAMIZ LAZIM VE BİLGİSAYAR OTOMATİK OLARAK FORMATA GİRİYOR.

Şimdi Windows 7 işletim sisteminin NASIL kurulacağını adım adım resimlerle yapalım…
Windows 7 Kurulum CD/DVD’ si yerleştirip DVD-Room boot ettiğinizde resimde görüldüğü şeklinde “Press any key to boot from CD or DVD” yazısını gördüğünüzde Enter tuşuna basın..

670c5751_1297026033

Install Now tıklayınız..

hk16bd446600_1297026071

Kısa bir süre sonrasında Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve öteki tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza gelicek burada Windows 7 olduğundan bir kaç dilde çıkmış olduğu içinde Dil Ayarı English olarak gelicektir. Biz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz lazım. İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz.

I accept the license terms kutusunu onayladıktan sonrasında next tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz..

567469baf4c_1297026139

Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçmeniz gerek. Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor..

aa297026180

Ben buradan Custom seçenegini geçerek farklı bir sürücüye Windows 7 kurmaya tercih ettim.
zzz026221
Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde görüldüğü benzer biçimde Delete, format, New kısımlar açılıyor bu oluşturulan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir yada mevcud bölümleri silip biçimlerdirebilirsiniz.. bu işlemlerden sonrasında Windows 7 kurulması istediğiniz disk bölümünü seçerek Nex diyerek kurulumu başlatın.
Daha Fazlası


1 85
cooo26255
Kurulum işlemine başladı bir üst bölümde Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bölüme Windows 7 lüzumlu dosyaların kurulumunu bu aşamada gerçekleştiriyor.Bu işlem süresince biz arkamıza yaslanıp kahvemizi yudumluyoruz.
tiii26302
Kurulum tamamlandığından bilgisayarımız otomatikman tekrardan başlamış olacak. Arkasından ekrana şu şekilde bir görüntü gelecek;
huhud_1297026453
Bundan sonraki aşamamızda kullanıcı adınızı vede şifrenizi belirleyerek oturum açmak için kullanıcı belirleyeceksiniz.
siii6511
Bir sonraki adımda sizden Windows7 için serial yani etkinleştirme keyi isteyecek eğer var ise bunu giriniz yoksa bu adımı geçiniz.
gty55556605
Bundan sonrasında Güvenlik Duvarları ayarları’nı ve Saat ayarlarını yapmanızı isteyen ekranlarla karşılaşacaksınız bu tarz şeyleri keyfinize göre geçedebilirsiniz.Bu adımları tamamladıktan  sonrada ağ türü seçmeniz istenecek onuda ağınızın özelliğine bakılırsa seçiyorsunuz ve Windows 7 kurulum işlemi bilgisayarınızın tekrardan başlamasının peşinden tamamlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri