Facebook 700 bin kullanıcı üzerinde gizli bir araştırma yaptı

Facebook 700 bin kullanıcı üzerinde
Facebook 700 bin kullanıcı üzerinde

Facebook’un 700 bin kullanıcı üstünde ‘duygu testi’ yaptığına yönelik haberlerin yayılması arkasından ABD Federal Tecim Komisyonu’na meydana getirilen resmi başvuruyla soruşturma açılması istendi.

Washington’daki EPIC (Dijital Haklar Data Merkezi) tarafınca meydana getirilen şikâyette, Facebook’un etik standartların dışına çıkarak insanoğlu üstünde haberleri olmadan gözlem yapmış olduğu iddia edildi.

Daha Fazlası


1 127

Ocak 2012’de iki ABD üniversitesiyle beraber meydana gelen deneyde, Facebook kullanıcılarının negatif haberlere ve bilgilere verdiği tepki ölçülmüş ve iddialara bakılırsa bu kullanıcılara bilgili olarak negatif içerik sunulmuş.

Deneyin sonucu ise, gerçek dünyadaki benzer deneylerle paralellik gösterdiği ortaya çıkmış. Şu demek oluyor ki bir kullanıcı, negatif etkilere fizyolojik hayatta olduğu benzer biçimde dijital ortam da negatif tepki veriyor.

Facebook’un kendi kullanıcı sözleşmesinin de önüne geçen bu araştırma ile kullananların duygularıyla resmen oynadığı iddia ediliyor.

Gelecekte oluşabilecek halk ayaklanmalarını kestirmek için ABD ordusu tarafınca kurulan Minerva Initiative’in Feysbuk ile ortak araştırma yürüttüğü iddiası da bu haber benzer biçimde bir başka tedirgin edici başlık.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri