İşinize yarayabilicek 10 google servisi

İşinize yarayabilicek 10 google servisi
İşinize yarayabilicek 10 google servisi

Google’ın arama haricinde depolama hizmetlerinden toplumsal ağa birçok değişik hizmet sunduğunu biliyoruz. Şirket, bizlere bir belge düzenlemesi, video yüklemesi ve bir e-posta hizmeti de sunuyor. Sadece Google’ın önümüze serdiği olanaklar bu kadarla kısıtlı değil. Arama devinin bizlere sunmuş olduğu hesap etkinliği analizi, arkadaşlarınızın konumunu seyretme benzer biçimde azca malum hizmetler de mevcut. İşte bunlardan bazıları.

Hesap etkinliği: Google hesabınız için etkinleştirebileceğiniz bir seçenek olan Hesap etkinliği, size her ay Google’ı iyi mi kullandığınıza dair bir e-posta göndermekte. Size yollanan raporda kaç e-posta gönderip aldığınız, en fazlaca neleri arattığınız benzer biçimde bilgiler yer ediniyor.

Gmail meter: Yalnız Gmail istatistikleri üstüne yoğunlaşan Gmail Meter, kaç e-posta aldığınızı, size en oldukca kimlerin e-posta gönderdiğini, e-posta trafiğinizin haftanın hangi günlerinde yoğun bulunduğunu ve fazlasını gösteriyor.

My Maps: Google Maps’e entegreli bir işlev olan My Maps (Haritalarım), hususi rotalar ve konumlara haiz kendi haritalarınızı oluşturmanıza ve onları kaydetmenize izin veriyor.

Schemer: Schemer, yakınınızdaki bölgeleri ve fazlasını bulmanıza destek olan bir internet sayfası ve mobil uygulama.

Daha Fazlası


1 29

Hangouts: Google Hangouts ile videolu konferanslar düzenlemek fazlaca kolay. Hangouts’u Google+ hesabınız olmadan kullanmak isterseniz, onu Gmail içinden direkt olarak açabilmektesiniz. Hangouts, aynı anda 10 kişiye kadar videolu konuşma yapmanıza izin veriyor.

Takeout: “Sizin verileriniz sizindir” anlayışını korumak için çaba sarfeden Google, değişik Google hizmetlerindeki verilerinizi Google Takeout ile kolaylıkla indirebilmenize izin vermekte. Google Takeout’un bir parçası olmayan hizmetler için Data Liberation Front internet sayfasına gidebilir ve verilerinizi iyi mi indirebileceğinizi öğrenebilmektesiniz. Gmail hesabınızı yedeklemek içinde IMAP destekli bir e-posta istemcisi kullanmalısınız.

Zeitgeist ve Hot Trends: Google Zeitgeist, Google’ın meydana getirmiş olduğu arama sayıları, trendleri benzer biçimde detayları bir araya getiren senelik bir rapor. Hot Trends ise Zeitgeist’e nazaran size daha güncel bir rapor sunuyor ve kullananların bugün en oldukca neleri arattıklarını gösteriyor.

Latitude: Bir konum seyretme aracı olan Google Latitude, akıllı cebinizden Google’a bulunduğunuz yeri bildirmenizi sağlıyor. Bu özellik yasesinde arkadaşlarınızı Latitude’a ekleyebiliyor ve nerede olduklarını harita üstünde görebiliyorsunuz.

Google Public DNS: İnternet servisi sağlayıcınızın DNS hizmeti yerine kullanabileceğiniz Google Public DNS, size yüksek bir hız ve ek güvenlik özellikleri vadediyor.

Goo.gl URL kısaltıcısı: Herhangi bir nedenle uzun bir web adresini kısaltmanız gerektiğinde, Google’ın bu URL kısaltma sevisinide kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri