Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılabilir?

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılabilir?
Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılabilir?

Gerçek zamanlı pazarlama markaların gündemindeki haberleri ve güncel vakaları takip ederek, bu vakalara paralel içerik, reklam ve ürün yerleştirme kanalıyla hedef kitlelerine yetişmesi anlamına gelmektedir.

Gerçek zamanlı pazarlama için en mühim kanal olan toplumsal medya, sunmuş olduğu hususi fırsatlarla hedef kitlenize ulaşmanız için oldukça etkilidir. Toplumsal medyayı kullanarak gerçek zamanlı ilişkiler kurabilir; ürünlerinizi, hizmetlerinizi kampanya ile tanıtabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, bir markanın hedef kitlesinin sık kullandığı platformlarda, diyaloglara etken katılım ile direkt yazışma sağlamış olduğu pazarlama taktiğidir. Bu pazarlama taktiğini öbürlerinden ayıran özellik bir ürünü ya da hizmeti tam da gereksinim duyulan ilgi anında doğru kişiye ulaştırmasıdır.

Bu taktik diğerlerinin aksine dakikalarla (hatta saniyelerle) yarışır. Bu yüzden firmalar müşterilerinden ya da hedef kitlelerinden aldıkları geri bildirimlere bağlı olarak anında içerik geliştirmelidir ve gerekirse hizmetlerinde güncelleme yapmalıdır.

Bu pazarlama taktiğini uygulayarak gerçek zamanlı etkinliklerde öne çıkabilir ve ilgili mesajı doğru kişiye ve doğru zamanda ulaştırabilirsiniz. Toplumsal medyayı gerektiği benzer biçimde kullanarak mesajlarınızı direkt hedef kitlenize iletebilir ve binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılabilir?

Değişik toplumsal medya platformlarının gösterim akışı sayfaları günümüzde en yaygın data deposu haline gelmiş durumundadır. Aşağıdaki sunumun, pazarlama dünyasının en dinamik yaklaşımı olan gerçek zamanlı pazarlama kapsamında markanızı öne çıkarmanız için destek olacak ipuçları barındırmaktadır. David Armano, “Gerçek Zamanlı Dünyada Responsive Pazarlama” başlıklı bu sunumu Spark.me’deki hitabı için hazırladı.

Gerçek zamanlı pazarlamada başarı göstermiş olmak için ilk olarak bilmenizde fayda olan dört maddeyi belirledik:

Daha Fazlası


1 26

1. Gerçek zamanlı pazarlama bir strateji değildir tam aksine aslında, bir taktiktir.

Gerçek zamanlı pazarlama süratli değişen bir ortama uygun olarak keşfedilmiş bir taktiktir. Bu taktiği uygulayabilmek için tüm pazarlama stratejilerinizi değiştirerek uyarlanabilir hale getirmeniz gerekmez.

Doğrusu bu pazarlama taktiği markanıza bazı avantajlar sunabilir fakat baştan sona bir stratejik değişime sebep olmamalıdır.

2. Toplumsal medya ötesinde içerik pazarlama önemlidir.

Dijital dünyanın tesirini her alanda gördüğümüz bu zamanda, sektörle ilgili oldukça mühim değişimler meydana geliyor. Bu değişikliklerin büyük kısmı içerik ile ilgilidir. İçerik, taktik ve strateji ile ilgili olduğundan bu mevzuya daha bütünsel bir görüş açısı ile yaklaşmalısınız.

İçerik yalnızca toplumsal medyalarda kullanılmaz. Sizlerde içeriklerinizi kullanıldığı yere bakılırsa kategorize etmelisiniz ve müşterilerinizin talep ve problemlerine uygun çözümler üretmelisiniz.

3. İçerik dönüşüm olarak geri döner.

Toplumsal davranışları önemseyen içerikler için bunu söyleyebiliriz. Pazarlamacılar içeriklerine fazlaca kıymet verir. Zira pazarlamacıların içerikleri markaların tanınırlıklarını artırmalarını elde eden bir dönüşüm birimi olarak kullandıklarını görürsünüz.

Tanınırlığınız yardımıyla potansiyel müşterilerinizi çoğaltırsınız. Tanınırlık,adım adım markalaşmayı getirir ve bu değişiklik potansiyel müşterilerin gerçek müşteriye dönüşümü için faydalıdır.

4. Toplumsal Medya + Arama Neticeleri + İçerik Kalitesi = Görünürlük ve Erişim

Toplumsal medya, arama neticeleri ve içerikler, görebildiklerimizi ve insanlarla ile paylaştıklarımızı direkt etkisinde bırakır. Görünürlük; arama motoruna yazdığımız anahtar kelimelere en uyumlu içerik olarak sonuçlarda yer alabilmek ve, yüksek oranda erişim ise içeriğin paylaşımıyla alakalıdır.

İçeriğinizin başarıya ulaşmış sonuçlar getirmesi için toplumsal medyayı etkin kullanmalısınız zira toplumsal medya direkt hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Arama sonuçlarında yer almak için lüzumlu düzenlemeleri yapmalısınız ve hedef kitlenizin ulaştığı içeriğin kaliteli olduğundan güvenli olmalısınız. Bu sayede takipçi kitleniz içeriğinizi paylaşır ve kazanılmış medya erişiminizi artırmış olmuş olursunuz.

Gerçek zamanlı pazarlama her anında takip gerektiren bir yaklaşımdır. Hem yaratıcılığın geniş ve esnek kullanımına açık olduğu, hem de hedef kesime direkt erişmenizi sağlamış olduğu için işlevsel ve yararlı bir güncel pazarlama taktiğidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri