Mobil uygulama sektöründe, ciro büyüyecek

2011’de mobil uygulama sektöründe, ciro akıllı telefon yazılımlarına olan taleplerle 14 milyar dolara ulaşacak.
ANKARA – Elektronik cihazların “eğer olmazsa olmazı” haline gelen mobil uygulama cirosunun gelecek yıl 14 milyar dolara ulaşacağı bildirildi.

Daha Fazlası


1 158

 

Mobil uygulama sektöründe, ciro büyüyecek
Mobil uygulama sektöründe, ciro büyüyecek

 

Canalys şirketinin araştırma raporlarından derlenen bilgilere gore, bilhassa GSM operatörleri, tüm uygulamaların bir araya getirilmiş olduğu “Dijital Market” yardımıyla satıcılara mühim bir gelir sağlama imkanı sunuyor.

Rapora bakılırsa daha ilkin 7,3 milyar dolar olarak tahmin edilen uygulama cirosu, akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayar sahibi tüketicilerin yoğun ilgi göstermesi sonucu ortalama yüzde 90 artışla 14 milyar dolar olarak revize edildi. Bu sayı 2015 yılı sonunda 36,7 milyar dolara yükselecek.

Raporda GSM operatörlerinin haiz olduğu kullanıcı tercihlerine yönelik verilerin, rekabet ve geliştirme mevzusunda mühim imkanlar yarattığı ifade edildi.

Tercih edilen yazılımlarda artış

Söz mevzusu araştırmada, Google Android, Apple iOS, Microsoft Mobile, Symbian, RIM ve buna benzer işletim sistemlerine yönelik uygulama sayısının yüz binlerce adede ulaşmış olduğu belirtilerek, kullananların bu uygulamalar içinde kaybolabileceği ifade edildi.

Pazardaki oldukca fazla uygulama sonucu, hemen hemen asla kimse tarafınca indirilip derecelendirilmeyen bir oldukça yazılım bulunmuş olduğu, bunun kullanıcılar için şaşırtıcı olabileceği de vurgulanan raporda, kullananların en oldukca tercih etmiş olduğu uygulamalara yönelik yazılım sayısının artış gösterdiği kaydedildi.

Raporda, bu yıl sonuna kadar 400 milyondan fazla akıllı cep telefonu ve 43 milyondan fazla tablet bilgisayar satılmasının beklendiğine işaret edilerek, mobil uygulama pazarı ile daha oldukca tüketicinin ilgileneceği açıklandı.

Öte taraftan 1 dolara uygulama satan yazılımcı, ürünü dünya genelinde tanınıp ilgi görmesi sonucu kısa sürede dolar milyoneri olabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri