Tweetlerinize insanların dikkatlerini çekmek için 6 yol

İnsanlar tweetlerinize dikkat ediyor mudur?

Tweetlerinizi maksimum ilgi için özelleştirebiliyormusunuz?

Hergün ortalama 500 milyon tweet atılıyor. Bu da her saniye averaj 5,800 tweet’e denk geliyor. Bu hızla yarışmak hakikaten zor olabilir…

Bu makalede, tweetlerinizi geliştirebilmeniz ve fark yaratmak için 6 değişik yoldan bahsedeceğiz.

#1: Retweetlerinizi olabildiğince Kişiselleştirin

Birçok insan okumuş olduğu blog yazıları hakkında tweet atmayı sever. Minimum çaba ile bunu gerçekleştirmenin yolu ise yazı üstüne konumlandırılan Bunu Tweet’le butonuna tıklamaktır. Bu widget’lar çoğu zaman yazının başlığıyla, linkle ve website yada yazarı ele alan kişiyle ilgili evvelde hazırlanmış olur. Hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz bir tek butona basmanız kafi.

bloasfasfasfg-1

Maalesef birçok insan evvel hazırlanmış metine bel bağlayarak aşama kaydediyor. Fikirlerinizi, sorularınızı ve öteki yorumlarınızı hazır tweet’e ilave ederek kendinizi öbürlerinden ayırabilir ve takipçilerinize içerik sağlayabilirsiniz.

Makaleye katılıp, katılmadığınızı ve nedenlerini takipçilerinize açıklayın. Eğer sebeplerinizi tweet’e sığmaz ise; onu kısaltın. Sözgelişi şu şekilde kabul edebilirsiniz: ‘Bu makaleyi sevdim!’

bloasfasfasfg-2

Sorular devamlı iyi bir metottur şu sebeple soruları takipçilerinizin dikkatini çekmek için kullanabilirsiniz (Bu deli taktiği denediniz mi?) yada takipçilerinize onların fikirlerini sorabilirsiniz (Bu resimler sizin işinize de yaradı mı?). Böylece, takipçilerin tweet’inize tıklamasını, retweet etmesini yada size yanıt vermelerini sağlayabilirsiniz.

Her blog muhteviyatında alıntı yapılabilen bir cümle vardır. Tweet’e ne ekleyeceğiniz hakkında güvenli değilseniz; yazının başlığı yerine hakkaten dikkat çeken bir cümle kullanabilirsiniz.

İlginç bir tweet yaratmak, widget’ın bu işi sizin için yapmasına izin vermekten daha oldukca çaba gerektirir (bilhassa evvel hazırlanmış tweet size ihtiyacınız kadar yer bırakmadıysa). Fakat takipçileriniz bu çabanızı kesinlikle takdir edecektirler.

Fazladan data eklemek için süre ayırmak, kendi blog yayınınızı paylaştığınızda fazlaca mühim bir unsur haline geliyor.

#2: Yazıları Bir Defadan Fazla Paylaşın

Tweet’lerin raf ömrü fazla uzun değildir. İlgi çekebilmek ve bunu korumak için tweetlerinizi bir kaç kez atmayın deneyin

basfasfasflog-3

Birçok insanoğlunun yapmış olduğu bir hata da, aynı başlığı ve linki onlarca defa ve onlarca defa tweet’lemek… Bu iyi bir yöntem değil. İnsanlar sizin extra tweet’lerinizi görebilir, ama eğer tweet’inizi değiştirmezseniz, spam gönderen biri benzer biçimde görünürsünüz (istediğiniz bir resim değil, değil mi?).

Birinci kuraldaki taktikleri yaparak, benzer tweet’leri yeniden ve yine atmaktan sakınabilirsiniz.

#3: Kendiniz Olun

Twitter’da yapabileceğiniz en fena şey, öteki hepimiz benzer biçimde olmanız. Kişiliğinizi gösterin! Kulağa rahat geliyor olabilir fakat birçok insan bu şekilde yapmıyor- kim bilir profeyonel bir yaklaşım olmadığını düşünüyorlar. Yalnız kişiliğinizi entegre edebilir, aynı anda da ustalaşmış olabilirsiniz (ve takipçileriniz gerçek sizle tanışmaktan eğleneceklerdir).

#4 Trending Mevzuları Kullanın

Hashjacking or trendjacking’lerin tweetlerinizin daha oldukça ilgi görmesi için kullanabileceğiniz popüler hastag metotları…

Trend mevzularını profilinizin sol köşesinde görebilirsiniz. Bunlar an itibariyle Twitter’da hakkında en oldukca bahsedilen ve tartışılan mevzular…

Daha Fazlası


1 127

Hepsini inceleyin ve kendi tweetlerinizde onları iyi mi kullanabileceğinizi görün. Trend mevzuları ve tweet’lerinizi takip ettiğiniz kişilere yada lokasyona nazaran kendinize gore uygun hale getirebilir, böylece size ve takipçilerinizle ilgili daha oldukca mevzu bulabilirsiniz.

2345Blog-5

Bir oldukca insan (firmalar de dahil) bir furyaya kapılma hatasını yapıyor. Bu bir PR kabusu olarak son bulabilir yada en azından utandırıcı bir gaf olarak kalabilir.

Trend #hashtag’leri kullanarak tweete atmaya başlamadan ilkin, araştırmanızı yapın. Hashtag’in ne hakkında bulunduğunu ve nerede başladığını bilin. Eğer hashtag size uygunsa, kullanın! Fakat tweet’lerinizi alakadar, keyifli ve fazlaca promosyonel olmayan bir düzeyde tutun.

Blogasfasfasf-6

#5 Görsel İçerikler Paylaşın

İnsanlar görsel içeriğe inanırlar. İnsanların ortalama 65%’i görerek öğrenirler. 3M’e gore, beyin görsel bilgiyi, metinden 60.000 kez daha süratli algılıyor.

Eğer Twitter süre akışına giderseniz, birçok insanoğlunun tweetlerinin bir tek metin bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bu durumu, takipçilerinizin dikkatini çekmek için kullanın. Tweet’lerinize şirketinizin yada kendi hesabınızdan resimler ilave edin.

Bloasfasfasfasfg7

Track Maven’in retweet raporuna bakılırsa, görsel olmayan tweetler ortalama 0.1333 retweet alırken; görsel içeren tweetler ortalama 0.404 retweet alıyor.

Görsel içerikli görüntüler, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi iletmek için iyi bir yol ve görsel unsur kullanımı yardımıyla tweetleriniz öteki tüm tweetler arasından kendini anında belli edecek.

Blogasfasfasf-8

Twitter Card’larına bakmıyorsanız, artık bakmanız gerek. Tweet Card’ı kendi blogunuza kurun; bir ziyaretçi makalenizi tweet’lediğinde, Twitter Card yazınızda öne çıkan görseli alarak, tweet’e entegre edebilecektir.

#6 İnsanlarla Konuşun

Twitter’da fark edilmek için en kolay ve en etkisi altına alan yol insanlarla irtibata geçmektir.

453216Blog-9

Siz birisine ulaşmadan, onun size tweet atmasını beklemeyin. Kendi süre tünelinize bakın ve başka birisinin attığı tweetle ilgili bir mevzuda söyleşi başlatın.

İnsanların genel olarak ne söylediğini kulak verin. Öteki hepimiz kendi mesajını dünyaya ulaştırmak ile meşgulken, siz dinleyen olacaksınız böylece daha iyi bir bağlantı kurabilirsiniz.

İnsanları bulup konuşabilmeniz için twitter stream’ınız fazlaca mu yoğun? Twitter listeleri yaratarak, sektörünüzdeki ilgili ve mühim insanları kolayca bulabilir ve onlara odaklanabilirsiniz.

98767blog-101

Doğal olarak ki devamlı influencer’larla konuşmak iyidir fakat yeni insanlarla da etkileşime geçmeyi ihmal etmeyin. Amacınız daha geniş gruplarla anlamlı bağlantılar oluşturmak olmalı.

Özetle;

Twitter, derinden incelenebilmek için fazlasıyla karışıktır. Bu kimi zaman iyi, kimi zaman de değildir. Tweetlerinizi kişiselleştirmek için süre ayırın ve takipçilerinizle iletişim halinde olun. Görseller kullanın, düşüncelerinizi paylaşın ve kişiliğinizi yansıtın.

Çarpıcı olan her içerik paylaşımınızla, daha kuvvetli bağlardan oluşan daha geniş bir kitle oluşturursunuz. Bigün yada bir ay içinde gerçekleşmeyebilir yalnız ödül, çabalarınıza değecektir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri