En itici yeni reklamcılık yöntemi

Reklamcılığın iyi mi kullanıcı kontrolüne bırakıldığı konuşulup duruyor. Bir çok durumda geçerli olsa da, otomatik yürütülen videolar şeklinde bazı yöntemlerde araya girmenin önüne geçebilen yok.

Otobüste giderken Twitter yada Facebook’un ana sayfasında yazılanları okuyorsunuz. Sevdiğiniz birisi oldukca ilginizi çeken bir mevzuyla ilgili bir bağlantı paylaşmış. Derhal tıklıyor, anında utanıyor ve çabucak geri kapatıyorsunuz. İnternetin en çirkin ve en keyif kaçıran şeyi, otomatik yürütülen videolar size de denk gelmiştir.

Daha Fazlası


1 127

Pop-under reklamlar bir çok süre

düşük gelirli müşteriye hitap ederken, otomatik yürütülen videolar, en varlıklı yayıncıları çekiyor. ESPN, ABC News, Washington Post ve Weather.com benzer biçimde siteler bu reklamları kullanırken, Facebook bile ana sayfasında otomatik yürütülen reklamları düşünüyor.

Stadart web kullanıcısı bu reklam türünden rahatsız olsa da, programlı reklam satın alma CPM’yi öldürürken, makul fiyatlar sebebiyle “kullanıcıyı bunaltalım” tavrı otomatik yürütülen video reklamları kullandırıyor. Tremor Video CMO’su Jason Krebs de, “Pek maliyeti yok, reklamverenler tüm günlük satın alabiliyor. Fazlaca ucuz bir seçim.” diyor. Asılolan karşılık ise kullanıcının ne kadar rahatsız olduğu.

Bir öteki sual ise, reklamcıların ne kazanılmış olduğu. Sonunda kullanıcının boğazını sıkıp zorla izletilen bir video ile, içinde ne olduğu görmenin bedeli olarak izlenecek bir video içinde fark var. Bu fiyatlar da ürüne ve siteye bakılırsa değişiyor. Otomatik yürütülen video reklamlar 10 ile 15 dolar içinde değişen etiketlere haiz ve direkt olarak yayıncıya satılıyorlar.

Universal McCann firmasının kıdemli yöneticilerinden Danielle Sporkin, “Reklamcılar yada ajanslar olarak iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak bizim işimiz değil. Onu oluşturmak satış başına belirli reklam birimi elde eden yayıncının işi. Bizim işimiz reklamı değerlendirmek ve başarıya ulaşmış olup olmadığını görmek.”

Alıcılar otomatik yürütülen videoları, gösterim öncesi sürecin bir parçası olarak görüyorlar. Dijital sektör de böylece tv yolunda aşama kaydediyor. Bir takım izliyorsanız, reklam görürsünüz. İnternette video izliyorsanız, reklam görmüş olacaksınız.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri