Facebook’ta görünen ‘dolandırıcı reklamlara dikkat

Dolandırıcılar Facebook’ta yayınladıkları cazip fiyatlı ürün ilanlarıyla yüzlerce kişiden resmen para çaldı. Dolandırıcılık yöntemi yeni, boyutu polisi şaşırtacak kadar büyük. 4 kattan oluşan bina kiralayan, davet merkezi kuran, avukatları bile olan şebeke bu adreslerde fazlaca kısa süre kalıp sırra kadem basıyordu.

Facebook üstünden dolandırıcılık yöntemlerine bir yöntem daha eklendi. Çalabildikleri kullanıcı hesaplarından yolladıkları mesajlar ile, ya da fotoğrafı başka, teslim edildiğinde başka, sahte ve düzenbazlı ürünler pazarlayarak dolandıranlar şimdi değişik bir yöntemi daha deniyor.

FACEBOOK SAYFASINDA REKLAM

Boyutunun büyük olduğu kabul edilen bu yöntemde Facebook sayfasına tanınmış ürünlerin reklamı yerleştiriliyor. Cazip fiyat sebebiyle tuzağa düşen tüketiciler bu bağlantıya tıkladıklarında karşılarına telefon numaraları çıkıyor. Ürün siparişi vermek için bu numara çevrildiğinde hesap numarasına yönlendiriliyorlar. Bu hesaba para yatırılması durumunda ise ne ürün ne de para alıcıya geri dönmüyor.

BİR KADIN ŞİKAYET ETTİ, ŞİKAYETÇİLER KUYRUĞA GİRDİ

Bu yöntemi kullanan dolandırıcılar tuzağa düşen N.Ö.O adlı kadının şikayetiyle süregelen soruşturmada ortaya çıktı. N.Ö.O, 899 tl fiyatla satılmış olduğu belirtilen Facebook sayfası reklam linkini tıkladı. Bu sayfadaki yazışma numarasından sözde firmanın yetkilisine ulaşan alıcı, kendisine verilen hesap numarasına 900 tl para yatırdı. Zaman geçmeden dolandırıldığını anlayan N.Ö.O’nun şikayeti üstüne soruşturma başlatıldı.

Daha Fazlası


1 127

DOLANDIRICILIKTA KULLANILAN HESABIN SAHİBİ TUTUKLANDI

Polis ilk olarak hesap numarasının sahibini buldu. Hesabın sahibi R.B tutuklandı fakat anlattıkları dolandırıcılığın boyutunun büyüklüğünü ortaya koydu.

KADIKÖY’ÜN ORTASINDA 4 KATLI BİNA KİRALADILAR

Kendisinin de kandırıldığın söyleyen R.B aynı nedenle oldukca sayıda yakınma bulunduğunu bu şikayetlere karşı iyi mi ifade vereceği mevzusunda firmanın avukatından akıl aldığını söylemiş oldu. Kadıköy’ün göbeğinde 4 kattan oluşan bina kiralayacak kadar hedef büyüten firmanın en mühim özelliği ise kullandığı mekanları bir kaç ay şeklinde kısa bir sürede terk etmeleri. Soruşturmanın başlaması ile şüphelilerin peşine düşen polis söz mevzusu organizasyonun üyelerinin bir kısmına ulaşmayı başardı ve elde etti. Şüphelilerin yakalandığı adresteki bilgisayar kayıtlarına el kondu.

DOLANDIRILANLARIN SAYISI ARTABİLİR

Kısa sürede bu yöntemle dolandırıldığını söyleyenlerin sayısı 100 e yaklaştı. Yetkililer bu sayının oldukca daha artacağını bu sebeple söz mevzusu firmanın yalnız İstanbul değil benzer şekilleri kullanarak ülke genelindeki alıcıları hedeflediklerini belirtti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri