Bataryanızın Ömrü Uzasın

Birçok ürünlerde batarya kullanırız, hatta hala neredeyse her şeyde. Farklı bataryalar ve farklı boyutlarda bataryalar bulunur. Bilgisayarınız batarya ile çalışmaktadır, yine ayı şekilde telefonlar. Bataryalarla küçük ev aletleri ve benzeri birçok şeyi çalıştırabilirisiniz. Bataryanın markası ve üretim durumuna göre, bazıları çok uzun süreli olarak canlı kalırken, bazıları bir süre kullanıldıktan sonra, hemen bitiyor.

Bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey var aslında. İlk olarak, hangi teknolojik ürünü alırsanız, alın, mutlaka sadece kendi şarj aletini kullanın. Her yerde belki bulamayabilirsiniz ama yapabildiğiniz kadar cihazın kendi şarj aletini kullanın ki, bataryanın ömrü uzasın. Bir diğer konu ise, ürünü şarj ederken, tamamen şarj olmasını bekleyin.

Daha Fazlası


1 182

Daha sonra, şarj edildiği zamanda ise, hemen cihazından ayırın. Böylece şarj edilen cihazda bütün enerji kalır ve şarj aleti, tekrardan enerjiyi geri çekmez, dolayısıyla ürün içerisinde kalır. Birçok kişinin yaptığı ve umursamadığı bir şey ise, şarjın yarıda kalması. Bir yere gideceksiniz ve örneğin telefonunuzu şarj etmeniz gerekiyor, fakat şarj ederken, tam bitmeden telefonu şarj aletinden çekmeniz gerekiyor.

Bazen bu gerçekten mecburi oluyor, fakat normalde teknolojik bir ürün ve şarj ile çalışan bir alet için bu doğru değil. Şarj tamamen bitecek ve şarja takıldıktan sonra, tamamen şarj olacak. Yoksa bataryanın ömrü gerçekten çok kısalıyor ve ürünü uzun bir süre kullanamaz hale geliyorsunuz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri