Biyoteknolojideki Yenilikler

Teknolojik gelişmelerin önünü alamadığımız, daha etkilerini düşünemeden hayatımızın bir parçası haline geldiklerini farkettiğimiz şu günlerde, birkaç yıl sonar ne olacağını kestirmek mümkün değil. Kısa vadedeki faydaları için hızlıca hayatımıza soktuğumuz yeniliklerin bir kısmının uzun vadede dünyada kabul görmüş bazı temel haklarımızı elimizden almaması mümkün değil. Mesela biyoteknolojideki yeniliklerin eşitlik ve sağlıklı yaşam gibi haklarımızı yok etmesinin yanı sıra, emeğimizle edindiğimiz başarıları önemsizleştirmesinden korkuluyor.

BiYoteknoloji, ilerleyen günlerde insan genlerini değiştirebilecek gibi görünüyor. Bunun anlamı biyoteknolojinin daha uzun boylu ve kaslı erkekler, daha hızlı koşabilen sporcular, daha hızlı bir metobolizmaya sahip olduğu için istediğini yiyip kilo almayan kızlar, kırılmayan kemikler ve bunun gibi pek çok şey geliştirebileceğidir. Peki, bunları geliştirirse ne olur?

Genetiği değiştirerek bir lama kadar hızlı koşabilen bir insan, normal insan anatomisinin biraz değiştirilmesiyle geliştirilebilir. Fakat gen teknolojisinin bu şekilde kullanılması aslında yarardan çok zarar getirir. Mesela bu sporcunun bir yarışa girdiğini ve kazandığını düşünün. En başta bu sporcu galibiyeti kendi başarısı olarak göremez. Kupayı asıl hakedenin kendisi değil, genlerini modifiye eden genetikçi olduğunu düşünür. Ve aslında haklıdır.

Daha Fazlası


1 182

Gördüğünüz gibi ortaya başarı için sporcuyu mu genetikçiyi mi tebrik etmemiz gerektiği sorunsalı çıkar. Bu da başarının değerini oldukça düşürür.

Bunun dışında, çok yakında genetikçiler doğmamış çocukların bile ileride sahip olabileceği tüm hastalıkların listesini elimize verebilecek hale gelecekler. Teknolojinin bu şekilde gelişmesi çok faydalı gibi dursa da ucuza sağlık hizmeti almamızı sağlayan sigorta sisteminin çökmesine yol açacaktır. Çünkü aslında sigorta, sağlıklı insanların hastaların sağlık masraflarını ödediği bir sektördür.

İleride çok sağlıklı olacağını bilen bir insan her ay sağlık sigortası için para ödemek istemeyeceği için, sigorta yaptıranlar sadece sağlıksız bireyler olacak ve bu da sigorta pirimlerinin tavan yapmasına yol açacak. Teknolojileri hayatımıza sokarken bu tarz ayrıntıları göz önünde bulundurmalı ve önlemleri alınmalı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri