Sosyal Medyayı Nasılda Sahiplendik

Sosyal Medyayı Nasılda Sahiplendik
Sosyal Medyayı Nasılda Sahiplendik

Sosyal medya, kelime anlamına bakarsanız insanın en büyük ihtiyaçlarından olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. İnsan yaradılışı gereği yemek, içmek gibi sosyalleşmeye de ihtiyaç duyar.

Daha Fazlası


1 127

Konuşma ihtiyacı ve merak duygusu sosyal medyayı hayatımıza sokmamızı sağladı. Bir espri vardı onu hatırladım şimdi; ‘‘Avrupa’da her 2 kişiden birinin 1 sosyal ağ hesabı bulunurken, bizim ülkemizde her 1 kişinin en az 2 sosyal ağda hesabı bulunuyor.’’ Öncelikle ülkemizde sonra Dünya’da neler olduğunu merak ettiğimiz de televizyonda haber saatini iple çekerdik eskiden. Şimdi ise her şey tabiri caizse bir ‘tık’ a bakıyor. İnsanlar herhangi bir konu ya da olay hakkındaki görüşünü tüm dünyaya haykırmak istiyor. İçinde bastırılmış birikimini bu sayede atıp rahatlatıyor. Ayrıca ünlüler de bu sayede birçok yardım hareketlerinden bu şekilde haberdar oluyor.

Birçok yardım kuruluşlarının adımlarını, siyasi etkinlikleri, son dakika haberleri öğrendiğimiz gibi, tatlı-sert çekişmeleri, fikir ayrılıklarını da öğreniyoruz. Fikir alışverişleri kendi gelişimimiz için de toplum bilinci için de önemli yer tutar. Hem zihinsel hem bedensel gelişimler için ünlü sosyologlar, Prof. Doktorlar da kendi bloglarında takipçilerine faydalı bilgiler vermekte. Yemek tariflerini paylaşan hanımlardan tutun, el işi yapıp kendi hesabından fotoğraf paylaşıp para kazananlar bile var. Böylesine faydalı bir nimeti zararlı kullanabilenler de var elbette. Son dönemler de ortaya çıkan magazinel ya da siyasi olayların davalarının sorumlusu olarak ve bazen de kanıt niteliğinde bu ağları suçlayanlar daolmuş hatta bazı siteler yasaklanmıştı.

Sosyal medya deyince akla gelen Facebook ve Twitter yüksek kullanıcı sayısıyla rekordan rekora atlıyor. Yerli-Yabancı sanatçıların uğrak noktası olan bu sosyal ağlar, sanatçıların hayranlarını da bu noktalara çekiyor. Aralarında da mutlak bir çekişme yaşanan bu iki şirket kullanıcılar kadar yatırımcıların da en uğrak yerlerinden.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri