Teknolojinin Sağlığımıza Etkileri ve Biyoteknoloji

İnsanoğlu kırsal yaşamdan kent yaşamına çok çabuk adapte oldu. Doğayı kontrol eden insanoğlu, özellikle 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde kendi bedenini de kontrol etmeye başladı. Cinsiyet değiştirme, estetik operansyonlar, yapay yolla oluşturulan bebekler, saç ektirme, dişe takılan tel, mideye takılan kelepçe gibi pek çok örnekte de gördüğümüz gibi artık bedenimiz de kontrolümüz altında. Aynı zamanda kendi sağlığımızı da eskiye oranla çok daha kolay kontrol edebiliyoruz.

Doğru tedaviye ulaşılabildiğinde eskiden ölümcül olan çoğu hastalığın bugün kolaylıkla üstesinden geliniyor. Bu gelişmeler sayesinde artık sağlığımız da kontrolümüz altına giriyor.

Daha Fazlası


1 182

Sağlığımızı kontrol edebilmemiz elbette ki çok iyi bir şey. Fakat teknoloji hızla gelişiyor ve biyoteknoloji bize hastalıkları tedavi etmemizin de ötesinde bir şeyi, yatkın olduğumuz hastalıkları daha çocukken görebilmeyi, çok yakında sağlayacak gibi görünüyor. Yani artık bir çocuğun yaşlandığında şeker, tansiyon, kalp krizi, alzheimer gibihastalıklardan hangisine yakalanabileceğini ileride göreceğiz. Bu teknoloji bizim tüm hastalıklara çocukluktan itibaren önlem almamızı ve bu yolla yaşam kalitesini arttırmamızı sağlayacak.

Hastalıkları önceden görme biyoteknolojinin bize yavaş yavaş vermeye başladığı, ama hala gelişmekte olan bir nimet. Çok yakında bu teknolojinin yaygın bir hal alması kaçınılmaz gibi duruyor. Fakat hastalık kavramını çok daha nadir bir şey haline getirecek gelişme, bizi bu hastalıklara yatkın yapan genlerin onarılması olacak. Bu teknoloji geliştikten sonra, belki de hiç hasta olmayan bireyler oluşacak.

Biyoteknoloji bizi ölümsüz yapamaz ama, bizi hastalıklardan kurtararak çok daha kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlayabilir. Bu yüzden bilimsel çalışmalara hız vermeli, bu konulara ayrılan bütçeleri arttırmalıyız. Bu teknoloji ne kadar çabuk gelişirse, o kadar insan hastalıklar yüzünden acı çekerek ölmekten kurtulur.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri