Tüm İnsanlar artık sosyal medyada buluşuyor

Türkiye kişisel özgürlüklerimizin her geçen gün kısıtlandığı bir dönemden geçiyor. Haber kanallarıyla ilgili her geçen gün farklı iddalar ortaya atılıyor. Siyasi otoritelerle iyi geçinen kanallarlar destekleniyor, diğer kanallara ceza üzerine ceza yağıyor. Büyük medya patronlarının hangi haberi nasıl vereceği konularında bile siyasi otoritelerden emir aldığı söyleniyor. Milyonların sokaklara döküldüğü gezi olaylarını bir hafta boyunca göstermeyen, medya çalışanlarını bile çileden çıkararak toplu istifaya zorlayan bir medyanın patronlarıyla ilgili böyle bir iddaya inanmakta da kimse zorlanmıyor.

Daha Fazlası


1 127

Peki medya aracılığıyla kısıtlanan haber alma özgürlüğümüz tamamen yok edilebilir mi? Tabiki de hayır. En başta televizyon ülkede iktidarın istemediği haberleri de gösteren kanallar var. Bu kanallar genellikle o kadar da büyük kanallar değil. Diğer kanallara göre oldukça az olan reklam gelirleriyle kanallarını döndürmeye çalışıyorlar. Fakat tabiki de yapımına milyonlarca lira para harcanan dizi, film ve programların olduğu televizyon kanallarındaki ana haber bültenleriyle yarışamıyorlarlar. Aynı şey gazeteler için de geçerli. Küçük, yeni ve halktan yana olan gazeteler, hem haberleri birgün sonra veriyor, hem de tirajları bakımından moda, fal, magazin ve bulmaca eki vene tanınmış gazetelerle yarışamıyorlar. Bütün bunlar haber alma özgürlüğümüzün yok olduğu anlamına gelmez. Çünkü elimizde sosyal medya dediğimiz bir araç var.

Gezi döneminde nerelerin güvenli olduğunu, nerede yaralı ve revir olduğunu, parkta neye ihtiyaç olduğunu bize söyleyen etkili bir araçtı sosyal medya. Bu kadarını bile istemeyen otoriteler, kendilerine bu siteleri istedikleri zaman kısa süreliğine de olsa kapatma yetkisi veren yasalar çıkardılar, olmadı. Sosyal medyada zaman zaman yanlış haberler de yayıldı. Haber alma özgürlüğümünüzü yine engelleyemediler. Fakat doğruluğundan emin olduğumuz, güvenilir haber alma özgürlüğümüzü neredeyse yok ettiler.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri